TBMM'de RTÜK zirvesi 13 Temmuz 2015, 11:32

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, RTÜK adaylık krizini çözmek için devreye girdi. Yılmaz, Meclis Başkanlık Divanı'nı olağanüstü topladı
14 Temmuz'da 3 üyenin görev süresinin dolmasıyla, RTÜK'te başlayacak olan yeni dönem için Meclis Başkanı İsmet Yılmaz devreye girdi.

Yılmaz, RTÜK adaylık krizini çözmek için Meclis Başkanlık Divanı'nı olağanüstü topladı.

RTÜK'te AKP'ye düşen iki, MHP'ye düşen bir üyenin görev süreleri 14 Temmuz'da doluyor. 7 Haziran seçiminin ardından Mecliste oluşan yeni sandalye dağılımı nedeniyle AKP'nin bir üyeliği, MHP ya da HDP'ye kayacak.

MHP, seçimlerde HDP'den daha fazla oy aldığını vurgulayarak, AKP'den düşecek üyeliğin, MHP'ye verilmesi gerektiği görüşünde. HDP ise boşalan üyeliğin hangi partiye geçeceğine kurayla karar verilmesini istiyor.

Boşalacak üç üyelik için TBMM Genel Kurulu'nda seçim yapılacak. Üç üyelikten biri AKP'ye biri MHP'ye biri de MHP ya da HDP'ye düşecek.

Konuyu hukukçularla görüşen Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, iki partinin belirleyeceği isimler arasında, Meclis'te gizli oylama yapılmasını önermişti. Bu yönteme de itiraz edilmesi üzerine, Yılmaz Meclis Başkanlık Divanı'nı topladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar