banner864

Tele- Pazarlamaya ilk ceza 12 Şubat 2015, 16:48

Telefon yoluyla müşterileri arayarak, ürün pazarlamaya çalışan firmalara hapis cezası yolda. İlk örneği ise Ankara'da yaşandı. Pazarlamacı firmanın ürün satmak için aradığı kişi bir hakim çıkınca konu davalık oldu. Mahkeme, firma yetkililerine kişisel verileri hukuksuz olarak ele geçirmek suçundan 10 hapis cezası verdi
Ankara'da görülen bir davada, cep telefonu ile pazarlama yapan firmalara hapis cezası çıktı.

Firma, vatandaşların telefon ve kimlik bilgilerini elde ederek ürün pazarlıyordu. Bu kez aradıkları isim, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hakim Harun Dinç'ti. Hakim Dinç, aramalar taciz boyutuna ulaşınca kendisini arayanlardan şikayetçi oldu.

Firma adına arayan kişi Güven K., Hakim Dinç'e sağlık hizmeti pazarlamaya çalıştı. Firma yetkilisi, telefon numarasını bir bankadan aldıklarını, üstelik adresine bir paket gönderildiğini ve kredi kartından 299 lira para çekildiğini söyledi.

Hakim Dinç konuyu hemen yargıya taşıdı. Ankara'a Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede; firmanın, Dinç'in kimlik bilgilerini hukuksuz yollardan ele geçirdiği tespit edildi. Firma yetkilileri hakkında, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeki 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Güven K.’ 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali nedeniyle 10 aya indirilen ceza ertelendi, Güven K.’nin, 1 yıl denetime tabi tutulmasına karar verildi.


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar