banner864

Teröristlere silah yardımı onaylandı 19 Eylül 2014, 15:56

IŞİD stratejisi adı altında Suriye ordusuyla çatışan teröristlere silah yardımı, Amerika Kongresi tarafından onaylandı. ABD Başkanı Barack Obama, "Düzenleme stratejinin ana unsurlarındandı" ifadelerini kullandı.
Amerika Başkanı Barack Obama, IŞİD stratejisi adı altında ortaya koyduğu plan için Amerika Kongresi'nden onay aldı. Suriye'ye karşı çatışan terör gruplarına silah desteği için kongrenin onayına sunulan düzenleme 73 evet oyuna karşı 22 hayır oyuyla kabul edildi.

Obama, Kongre'deki oylamanın ardından Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçti. Düzenlemenin stratejinin "anahtar unsurlarından" olduğuna dikkat çeken Obama, Kongre'nin kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD'nin yeni Ortadoğu koalisyonunu genişletmek için çalışmaya devam ettiğini belirten Obama, "Amerika olarak Suriyeli muhaliflere zaten yardımları artırdık. Kongre'nin onayladığı bu düzenleme sayesinde de muhaliflerin daha fazla güçlenmesine yardım edilebiliriz" dedi.

Obama, ABD askerinin Irak’ta kara operasyonlarına katılmayacağını, sahada çatışan unsurlara danışmanlık yapacağını yineledi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar