banner864

Tertipçilerin maaşları Bank Asya aracılığıyla ödendi 05 Şubat 2015, 19:55

TMSF'nin yönetiminin yüzde 63'ünü devraldığı Bank Asya, kumpaslar döneminin finansör kuruluşuydu. Banka başta Ergenekon ve Balyoz olmak üzerine bir çok tertiplerde rol oynadı. Tertipçilerin maaşları bu banka üzerinden yatırıldı. F tipi örgütün kara para trafinin de aynı banka üzerinden yönetildiği belirtiliyor.
BDDK kararıyla yönetiminin yüzde 63'ü TMSF'ye devredilen Bank Asya, kumpaslar döneminde "banka" maskesi altında F tipi örgütün finans üssü görevini yürüttü. Tertipçilere yatırılan maaşlardan örgütün kara para trafiğina kadar tüm kaynaklar bu banka üzerinden yönetildi.

Aydınlık gazetesinin haberine göre Ergenekon tertibi için kurulan yasa dışı ekiplere maaşları Bank Asya üzerinden yatırıldı. Yasa dışı dinlemeler için de finansman aynı banka aracılığıyla sağlandı. 

Örgüt kara para trafiğini de Bank Asya üzerinden yaptı. Ancak operasyon haberinin alınması üzerine bu paralar farklı kanallara yönlendirildi. Bir emniyet yetkilisi Aydınlık'a yaptığı açıklamada "Banka ile ilgili tartışmalar başlayınca bazı karartmalar yapıldığından haberimiz var." bilgisini verdi.

Mali polis Bank Asya'nın kayıtlarını inceleyecek. Operasyondan önce imha işlemi yapılmış olsa da kritik bilgiler geri getirilecek. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler
BDDKTmsf

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar