banner864

Tezkere Meclis'te 01 Ekim 2014, 16:00

Irak ve Suriye tezkereleri birleştirildi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tezkerede IŞİD, PKK, radikal örgütler ve Suriye yönetimi tehdit unsuru olarak sayıldı. Türk askerinin yurtdışına gönderilmesinin yanı sıra, yabancı askerlerin de Türkiye'de bulunması için yetki istendi. Tezkere Perşembe günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

TEZKERE MECLİS'TE paylaşan: ulusalkanal
Bakanlar Kurulu toplantısında Irak ve Suriye tezkerelerine son şekli verildi. Kurul'da Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları bakanlara kapsamlı bir brifing verdi. Komutanlar, Amerika'nın reddetmesi halinde Türkiye'nin tek taraflı olşarak güvenli bölge ilan edebileceğini bildirdi. Tezkereler birleştirildi ve tek tezkere olarak Meclis'e sunuldu.

Tezkerelerin birleştirilmesine, Suriye ve Irak'ta Türkiye'ye yönelik tehditlerin birbririnden bağımsız olmaması neden olarak gösterildi.

Tezkerede, 4 tehdit unsuru öne çıktı. Gerekçe kısmında, PKK'nın Kuzey Irak'ta varlığını sürdüğü belirtildi, "Türkiye'nin ulusal güvenliğini koruma hakkı var" ifadelerine yer verildi. IŞİD terör örgütü ve diğer radikal örgütler Türkiye'ye tehdit olarak sayıldı. Suriye yönetiminin terör gruplarını teşvik ettiği ve Türkiye'nin ulusal çıkarlarına tehdit oluşturduğu vurgulandı. Suriye'nin kimyasal silah kullandığı ve kimyasal silah stoklarını gerektiği şekilde imha etmediğine dikkat çekildi.

Tezkerede, Türk askerinin yurtdışına gönderilmesinin yanı sıra, yabancı askerlerin de Türkiye'de bulunması için yetki istendi.

Suriye'deki Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu'na dönük risklerin arttığı da vurgulandı.

4 Ekim'den itibaren 1 yıl süreyle uzatılması beklenen tezkere, yarın Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar