banner864

TGB, Amerikan askerlerine çuval geçirdi 12 Kasım 2014, 11:05

Karadeniz’de yapılan NATO tatbikatından dönen ve dört gündür İstanbul Sarayburnun’da bekleyen USS ROSS (DDG71) adlı ABD savaş gemisi askerlerinin başına Türkiye Gençlik Birliği üyeleri çuval geçirdi.
İlgili Galeriye Git TGB, Amerikan askerlerine çuval geçirdi
Karadeniz’de yapılan NATO tatbikatından dönen ve dört gündür İstanbul Sarayburnun’da bekleyen USS ROSS (DDG71) adlı ABD savaş gemisi askerlerinin başına Türkiye Gençlik Birliği üyeleri çuval geçirdi.

Sabah saatlerinde Eminönü’nde gerçekleştirilen eylemde TGB’liler 3 Amerikan askerinin başına çuvalı, “Yanke Go Home”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganlarıyla geçirerek üzerine kanı simgeleyen Kırmızı boya attı. TGB’nin bu eylemine çevredeki vatandaşlar da destek verdi.

TGB’liler çuval geçirme eylemi sırasında Amerikan askerlerine yaptığı açıklamada, “ABD ordusunun bir üyesi olduğunuzu az önce beyan ettiniz. Sizleri katil olarak tanımlıyoruz. Topraklarımızdan defolup gitmenizi istiyoruz ve şimdi sizi protesto hakkımızı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Amerikan askerleri de “Tamam gidiyoruz” dedi.Türkiye Gençlik Birliği üyeleri bu eylemi, şehitlerimize ve Ortadoğu'da emperyalizmin katlettiği milyonlarca masum insana armağan etti.

SÜLEYMANİYE'DE NELER YAŞANMIŞTI


TGB Amerikan askerinin kafasına çuvalı geçirerek Süleymaniye'nin yanıtını verdi... Peki 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de ne yaşanmıştı? İşte 4 temmuz 2003 ve çuval olayı.

Tarih 4 Temmuz 2003... Yer Irak'ın Süleymaniye kenti. Amerikan askerleri, Özel Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı subayların bulunduğu karargaha Amerikan askerlerince baskın düzenlendi.

Türk istihbaratı, ABD'nin bu operasyonu uzun süreden beri bekliyordu. Çünkü, Amerikalılar 2003 Nisan'ında bir yarbay ile 4 astsubayımızı Kerkük'te Türkmenlere silah taşıdıkları gerekçesi ile yine kötü bir muamele ile gözaltına almışlardı. Bu ilk çuval olayı idi ama pek duyulmamıştı.

Sonrasında Amerikalılar sürekli olarak Kuzey Irak'taki Türk birliklerini gözetim altında tutup, izler hale geldiler. Amerika'nın gözleri, Süleymaniye'deki Türk Özel Kuvvetler karargahına çevrilmişti. Amerikalılar tarafından uzun süre gözetlenen birlik, "Türkler örtülü eylem yapacak" gerekçesiyle basıldı. 4 Temmuz günü Amerikalı Albay Mayville'in emrinde yaklaşık 100 kişilik silahlı bir grup Süleymaniye'de, Türk Özel Kuvvetleri karargahına doğru yürüyüşe geçti.

Amerikalılar'ın geldiği haberini alan Türk Özel Kuvvetleri, durumu, Silopi'de bulunan Özel Kuvvetler Harekat Üssü'ne bildirdi. Orada bulunan komutanın verdiği yanıt, "milletimizin onuruna, canına yönelik bir saldırı ise, bir kötü niyet varsa, ayni ile yanıt verin" şeklinde oldu. Ancak Türk askerinin karşı koymasına izin verilmedi.

Amerikan askerleri bir binbaşı komutanlığındaki 11 Türk subayının ellerine kelepçe vurdu, başlarına çuval geçirdi. Askerlerimiz Süleymaniye'den Bağdat'a götürüldü ve yine Amerikalılara ait bir hapisaneye konuldu. Askerlerimiz 60 saat süreyle sorgulandı.
Türk Özel Kuvvetleri, karşı koyacak gücü ve iradesi olmasına rağmen direnmesine izin verilmedi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, çuval olayı için, "Onlar için bu çok normal. Göz bağlamak yerine, tamamen pratik bir çözüm. Bu çuval da değil, görmesini engelleyecek bir poşet. Ben ABD'lilerin çuval olayının bizi bu kadar rencide edeceğini bildiklerini zannetmiyorum" sözleriyle tepki çekmişti.

Başbakan Erdoğan da, "Amerika'ya nota verelim" taleplerine, "bu müzik notası değil" diyerek karşı çıkmıştı. O dönemde dışişleri bakanı olan Abdullah Gül'de Kayseri'de mantı yerken "büyük devletler özür dilemez" demişti.

Gökhan ÇELİK
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ahmet :

Bu Topraklarda emperyalizmin hükmü sökmez yine gelseler yine getireceğiz. ! YANKE GO HOME

maria :

bazi seyler unutulmuyor "kahpece planlanıp, sinsi pusuyla uygulamaya konan olay, 4 temmuz 2003te kuzey irakın süleymaniye kentinde yaşandı. 11 türk askeri ve türkmen mihmandarları, peşmerge destekli abd askerleri tarafından gözaltına alınarak başlarına çuval geçirildi. sorguda işkence yapıldı bağdata götürülerek 60 saat hücrede tutulan askerlerimiz, sorgu ve işkenceye maruz bırakıldı. başbakan recep tayyip erdoğan, buna tepki gösterilmesini ve abdye nota verilmesini isteyenlerle, ne notası müzik notası mı” diyerek alay etti. çuval pratik çözüm dönemi̇n genelkurmay başkanı orgeneral hilmi özkök, abdlilerin çuval olayının bizi bu kadar rencide edeceğini bildiklerini zannetmiyorum. onlar için bu çok normal. göz bağlamak yerine, tamamen pratik bir çözüm” demişti... başbakan erdoğan, çuvalcı odierno”nun ayağına müsteşarını gönderdi. i̇çişleri bakanı atalay ve mi̇t müsteşarı taner, özel toplantıda buluştu. genelkurmay başkanı başbuğ ise karargahta ağırladı.." karargâhta

vatansever :

amerikancilar ve amerika tiryakiler üzülmüstür,helal olsun bu tertemiz türk vatan evladina,bizim devlet gecinen,muhalefet gecinen siyasetciler neredeler??? hele cuval magduru mehmetcikten aradan yillar gecmesine ragmen hic tik yok,yaziklar olsun hepsine,gencleri örnek alsinlar diyecegim ama gözleri kör,göremiyorlar.

ÖZGE ALTUNTAŞ :

tgb'li̇ kardeşleri̇mi̇n elleri̇ne yürekleri̇ne sağlikk... 'kahrolsun ameri̇kan emperyali̇zmi̇'...

KÜNTAY METE :

tgb li̇ gençleri̇mi̇ze güneberek 4 yildir onlarla bi̇rli̇kte 75 li̇k genç olduğumu bi̇li̇rler tebri̇kleri̇mle gözleri̇nden öperi̇m

Sema saka :

Türkiyenin gurur kaynağı TGB çuval geçiren eleriniz dert görmesin işte türk Gençliği budur diyorum zaman zemin oluştumu af etmez helal size diyorum

mR.zdmR :

Bi an uzulur gibi oldum ama cuvalla rencide edilmek istenen halkimi, her organizasyonda acikara 1. olup asirlardir gururumuz olan askerlerimizi dusununce vazgectim turke cuval gecirirsen turkiyede gezemezsin efendi

Naz :

Az bile yaptılar TURK'eyapilan her eylem misliyle karşılık bulacaktir.Bizim askerlerimizi masum değilmiydi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder