TGB Avrupa Soma için seferber oldu 22 Mayıs 2014, 15:29

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 24 Mayıs 2014 tarihinde Almanya'nın Oberhausen şehrinde düzenleyeceği Gençlik Buluşması’nın tüm gelirini Soma’ya göndereceğini açıkladı. Duman, Metin Feyzioğlu ve Soner Yalçın gibi isimlerin katılacağı buluşma için TGB Avrupa Başkanı Tunç Akkoç, “24 Mayıs’ta Soma için Gezi ruhunu yeniden yaşatıyoruz” dedi.

Türkiye Gençlik Birliği Avrupa Genel Başkanı Tunç Akkoç bugün (22.05.2014) yaptığı açıklamada 24 Mayıs’ta Almanya'nın Oberhausen şehrinde düzenleyecekleri Gençlik Buluşması’ndan elde edecekleri gelirin tamamını Soma’ya göndereceklerini ifade etti.. Akkoç, şu an müze olarak kullanılan Bochum maden ocaklarında, yerin yaklaşık 20 metre altında yaptığı açıklamada, “ Türkiye’de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ve Türkiye Barolar Birliği’nin önderliğinde başlatılan kampanyaya bütün gücümüzle destek veriyoruz. 24 Mayıs etkinliğinin tüm gelirlerini Soma’ya ulaştırıyoruz“ dedi.
Soma'nın Türkiye'nin vicdanı olduğunu vurgulayan Akkoç, sözlerine şöyle devam etti: " Yüreğimiz Soma’da vicdanlarımız ayakta. Bugün Soma Türkiye'nin vicdanıdır.Türkiye dört elle vicdanına sarılıyor. Bizler burada Almanya’da vicdansızlara inat 24 Mayıs’ta Soma’ya sarılıyoruz.24 Mayıs’ta madenciler için, emekçiler için, Somalı kardeşlerimiz için bir araya geliyoruz. 24 Mayıs’ta el ele veriyoruz. Onlarca Türk Derneği, binlerce yurttaşımız Almanya’da Avrupa’da seferber oldu. 24 Mayıs’ta Soma için 19 Mayıs ruhunu Gezi ruhunu yeniden yaşatıyoruz.“ dedi.

‘Avrupa'daki yurttaşlarımızı destek olmaya çağırıyoruz'


ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl,Soma'da şehit olan madencilerimizin aileleri için başlattıkları yardım kampanyasına desteğin çığ gibi büyüdüğünü söyledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun desteğini ilettiğini belirten Kızıl, TGB Avrupa'nın da düzenlediği dev etkinliğin gelirini ÇYDD kampanyası ile birlikte Soma'ya bağışlanacağını ifade etti. Kızıl, "Avrupa'daki yurtsever, emekten, emekçiden yana tüm yurttaşlarımızın bu kampanyaya duyarlı olacağını ve TGB aracılığıyla ÇYDD'nin projesine destek verileceğini umuyoruz" dedi.

Oberhausen König Pilsener Arena’da düzenlenecek etkinlikte, Duman Grubu, Cem Adrian, Resul Dindar, Erkan Oğur, Grup Çığ ve Güvenç Dağüstün sahne alacak. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Gazeteci Soner Yalçın ve Gezi şehitleri aileleri de birer konuşma yapacak.

Nasıl bağış yapılabilir?

TGB Avrupa Başkanı Tunç Akkoç, etkinlik günü König Pilsener Arena’da Soma için bağış masaları açılacağını söyledi. Akkoç, “Soma’da yaşamını yitiren işçilerimizin arkada kalan acılı ailelerinin yaralarını sarmak, özellikle de çocuklarının eğitimlerine destek olmak amacıyla ÇYDD’nin başlattığı kampanyanın Avrupa’da yaygınlaşması için çalışacağız“ ifadelerini kullandı. Akkoç, 24 Mayıs’ta elde edilen tüm gelirin ÇYDD’nin ilan ettiği hesap numaralarına havale edileceğini ifade etti. Diğer yandan Almanya’da da Soma için ayrıca bir hesap numarası açılacağını belirten Akkoç, bunun da en kısa zaman içinde ilan edileceğini söyledi. Akkoç, “Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın bu hesaplara havale ettikleri bağışlar kesintiye uğramayacaktır“ diye konuştu.

24 Mayıs 2014 Gençlik Buluşması’nda konuşmacı olan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da kampanya için çağrı yapması bekleniyor. Feyzioğlu geçtiğimiz hafta Türkiye’de yürütülen kampanyayı

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar