banner864

Milletvekillerine rekor zam 25 Aralık 2011, 18:44

Milletvekillerine zam yine gündemde.. Peki Türkiye'de milletvekillerinin zama ihtiyacı var mı? Muhabirimiz, Türkiye ile dünyanın zengin ve fakir ülkelerinin milletvekili maaşlarını karşılaştırdı. İşte dudak uçuklatan sonuçlar...
Milletvekili emeklilik maaşlarına gece yarısı sessiz sedasız zam yapıldı. 5 bin 300 lira olan milletvekili emekli maaşı, 3 bin 400 lira artırılarak 7 bin 700 liraya çıkarıldı.
Bu zam, milletvekili maaşlarıyla ilgili tartışmayı yeniden alevlendirdi. Çünkü dünyadaki emsallerine bakıldığında Türk milletvekilleri oldukça şanslı.
Milli gelire oranla incelendiğinde, emsalleri arasında en yüksek maaş alanların Türk vekiller olduğu ortaya çıkıyor.

Dünya’da milletvekili maaşları

İşte zengin ve fakir olarak adlandırılan bazı ülkelerin milletvekili maaşları...
Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Norveç'te kişi başı milli gelir 185 bin 220 TL. Milletvekili maaşı 14 bin 175 TL. Milletvekilleri ancak 65 yaşından sonra emeklilik hakkı kazanabiliyor. Maaşın milli gelire oranı ise yüzde 7.6..

* HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Zenginler ligindeki bir diğer ülke İsviçre... Milli gelir 122 bin 850 TL. Milletvekili maaşı ise 7 bin 938 TL. Maaşın milli gelire oranı yüzde 6.4.
Komşumuz Ermenistan'da ise milletvekillerinin durumu acınacak halde. Milli gelirin 7 bin 560 TL olduğu ülkede, milletvekillerinin maaşı sadece 378 TL. Ermeni vekillerin emeklilik hakkı da bulunmuyor. Ermenistan'da milletvekili maaşının milli gelire oranı yüzde 5.
Bir de milletvekillerinin hiç maaş almadığı Küba örneği var. Küba'da milletvekillerine maaş ve emeklilik hakkı yok. Üstelik halk milletvekilinin başarısız olduğuna karar verirse, görevine son verebiliyor. Küba'da milletvekillerinin tek kazancı ülkelerine hizmet edebilme onuru...

Ve Türkiye…

Gelelim Türkiye'ye... Milli gelirin 18 bin 900 TL olarak açıklandığı ülkemizde milletvekili maaşı tam 9 bin 500 TL... Maaşın milli gelire oranı ise yüzde 56. Yaşa bakılmadan 2 yıllık hizmet karşılığı emeklilik hakkına kavuşan Türk vekiller, çifte emeklilik hakkına sahip. Son olarak da 23 Aralık gecesi sessiz sedasız geçirilen yasa ile emekli maaşları 7 bin 700 liraya çıkarıldı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Neval Sümer :

sayın çetin ünsalan, yaptiğiniz program için teşekkürler (eko politik) o kadar kisa bir süre de bu kadar doyurucu bir program yapmak takdire şayan bir özellik. özellikle çarşamba günlerini iple çekiyorum. kendinizi 1. plana çikarmadiğiniz halde bizim birincimiz oldunuz. başarilar dilerim.

onur ğabriş :

dehşet belgesi̇ (türkçe tam metin) özellikle kafir alevi taifesi ve kendilerine müslüman deyip i̇slamla alakası olmayanlar ve kimi hıristiyanların, kendileri, çocukları ve kadınları ve mülkleri düzen karşısında duran hak adamlarına pay edilecektir.” mihrac ural – 9 mart 2012 yorumu dün yaptım. eklenecek bir şey yok, hezimet içinde olan şer güçleri kendi ürettikleri i̇slamın cihat ganimeti olarak gördüğü ve kafir ilan ettikleri alevilerin, hıristiyanların ve suriye halkçı yönetimi yanlısı müslüman tüm vatanseverlerin karılarını ve mülklerini aralarında yaptıkları sözleşme gereği paylaşacakları kararını vermiştir. benim i̇dlipte bire bir tanık olduğum ve olayları yaşayanlardan bire bir duyduğum çok daha vahşet bir i̇slam algısıyla yüz yüze olduğumuzdur. bilmeyenler öğrensin, fetvada hedir demmu helal” (kanını akıtılması helal) dendi mi, kurşunla öldürseler bile yetmiyor. kurşun delip geçince iç kanamadan ölmek, fetvanın yerine geldiği anlamı taşımıyor. kan akması” gerek. dolaysıyl

mir :

cok yakinda turkiyenin durumunu yazmis sn.unsalan ey turk illeti siz daha sag partilere oy vermeye devam edin yakinda altinizda don bile kalmayacak

mustafa kemal :

allahsız kitapsız akp kime hizmet ettiğini bilen biliyor halkın dini duygularını sömürüyorsun fakat (sular yükselir balıklar karıncaları yer sular alçalır karıncalar balıkları yer)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar