Zaman yazarı Anayasa Mahkemesi’ne seçildi 16 Nisan 2012, 22:38

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Zühtü Arslan'ı atadı. Arslan, geçmişte Zaman gazetesi yazarlığı ve Polis Akademisi Başkanlığı yaptı. Arslan, hem açılımın öncüsü hem de türbana özgürlük bildirisinin imzacısı. Arslan da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç gibi temel lisans eğitimini hukuk dalında yapmadı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Zühtü Arslan'ı atadı.

Arslan, geçmişi itibariyle tartışma yaratacak bir isim. Zaman Gazetesi'nde yazarlık yapan Zühtü Arslan, daha sonra Polis Akademisi Başkanlığı'na getirildi.

Arslan, türbana özgürlük bildirisinin de imzacıları arasında yer alıyor. Arslan, Atatürk'e hakaretten hakkında soruşturma açılan Atilla Yayla'ya destek bildirisine de imza attı. Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin AKP'yi kapatma davasında gerekçe olan 367'nci maddeye karşı muhalefetiyle ünlendi. Arslan ayrıca AKP'nin hazırlattığı “sivil Anayasa” taslağının mimarlığını da yaptı.

Arslan hakkında, 2007'de "polis ve askeri karşı karşıya getirmek" suçlamasıyla inceleme başlatılmıştı.

Zühtü Arslan da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç gibi lisans eğitimini hukuk üzerine yapmadı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Zühtü Arslan, yüksek lisans eğitimini İngiltere Leicester'de hukuk üzerine yaptı. Doçentlik ve profesörlük unvanını polis akademisinde aldı.

Arslan, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen “Dinlerarası İlişkiler: Seküler ve Demokratik bir Sistemde Barış İçinde Birarada Varoluş Arayışı” başlıklı projede kitap yazarı olarak yer aldı.

Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü: Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

leman butlan :

yaziklar olsun......

Recep Doğan :

demek oluyor ki hükümeti temsil edecek mahkemede. kuvvetler ayrılığı ve ileri demokrasi....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder