Öcalan'a özel römorkor 19 Kasım 2012, 09:55

Abdullah Öcalan'ın avukatları ve yakınlarının her türlü hava şartlarında İmralı Adası’na ulaşımını sağlayacak yeni römorkör, Bursa'nın Mudanya ilçesi Güzelyalı beldesine getirildi.
Bursa'nın Gemlik ilçesi ile İmralı Adası arasında ulaşımı sağlayan kosterin olumsuz hava koşullarında sefere çıkamaması ve sık sık arızalanması sebebiyle Abdullah Öcalan, avukatları ve yakınları ile görüşme gerçekleştiremiyordu. İmralı Adası'na gidebilmek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, her türlü hava koşullarında sefere çıkan deniz aracını Adalet Bakanlığı’na tahsis etti. 31 Ekim'de İstanbul'dan Mudanya’ya getirilen römorkörün daha önce İstanbul Boğazı ve Marmara’da gemi kurtarmada kullanıldığı öğrenildi.Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkör, saatte 30 mil hızla yapabiliyor. Mudanya’daki Güzeyalı Limanı'na getirilen Kıyı Emniyeti'ne ait römorkör, "Tuzla" kosterinin yanına çekildi.

Avukatların ve yakınlarının İmralı’ya gitmesinin önünde engel olarak gösterilen koster sorununun çözüleceği vaadinin ardından Abdullah Öcalan “Açlık grevleri bitirilsin” çağrısı yapmış veTürkiye genelindeki cezaevlerinde cumartesi günü açlık grevleri bitirilmişti.

Bundan öncede, AKP hükümeti tarafından hazırlanan, anadilde savunma ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından benimsenmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar