banner864

Elektirik faturalarında “öde ama görme” dönemi 27 Aralık 2011, 16:42

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, elektrik faturalarındaki ayrıntıları kaldırmaya hazırlanıyor. Yeni yıldan itibaren elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli ve TRT Payı’nı vatandaşlar göremeyecek. Ancak vatandaşlar göremediği tutarları ödemeye devam edecek.
Ekonomi Servisi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 2012 yılı başından itibaren faturalardaki bedel ayrıntılarını kaldıracak. Mevcut faturalarda ayrıntılar, perakende satış bedeli, enerji nakil bedeli, TRT payı, Enerji Fonu, Belediye Tüketim Vergisi ve Sayaç Okuma Bedeli olmak üzere 6 kalemden oluşuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, faturalardaki ayrıntılar yeni yılla birlikte “enerji bedeli, nakil bedeli, vergi ve fonlar” olmak üzere 3 başlıkta toplayacak. Böylece, TRT payı, kayıp-kaçak bedeli gibi ayrıntılar faturalarda ayrı ayrı gösterilmeyecek, 'enerji bedeli' adı altında vatandaştan tahsil edilecek.
Ancak vatandaşlar faturalarda görülmeyen bu kalemlerde faturalandırılan parayı ödemeye devam edecek. Vatandaş her bir kaleme ne kadar ödediğini bilemeyecek.

Kayıp-kaçak ve TRT payının bu yılın şubat ayından itibaren faturalarda ayrıntılı olarak yazılmasıyla kamuoyunda tartışma başlamış ve bazı tüketici dernekleri kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciler tarafından ödenmemesi için dava açmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

halk çocuğu :

halk kabul etmiyor.

İlknur KARDAŞ :

fazla pirinç tüketimimi bu hale getiriyor korkunç sonuçlara neden olunabilir, önlem almışlar umarım.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar