Avrupa Parlamentosu’ndan “Açılım Talimatı” 20 Nisan 2013, 17:45

Avrupa Parlamentosu, AKP iktidarına Abdullah Öcalan'ı resmen tanıma talimatı verdi. Avrupa Parlamentosu'nun 2012 Türkiye ilerleme raporunda, PKK'nın uluslararası sözleşmeler gereği savaşan taraf olarak kabul edilmesi vurgulandı. PKK'ya anayasal güvence sağlanmasına vurgu yapan Avrupa Parlamentosu, bölünme açılımının yol haritasını da çizdi.
Avrupa Parlamentosu, 2012 Türkiye İlerleme Raporu’nu yayınladı. Rapor, Parlamento Genel Kurulu'nda 75'e karşı 451 oyla kabul edildi.

AKP ve PKK’nın açılım ortaklığı

Rapordaki en geniş madde AKP ile PKK'nın açılım ortaklığına ayrıldı. Avrupa Parlamentosu, AKP Hükümeti'nin Abdullah Öcalan'la yaptığı doğrudan görüşmeleri bir an önce yapısal müzakerelere dönüştürmesini istedi. “Yapısal müzakereler”, PKK ve Abdullah Öcalan'ın resmi olarak tanınması yani PKK'nın Cenevre Sözleşmesi gereği Türkiye Cumhuriyeti Devleti karşısında tıpkı bir devlet olarak tanınması ve bir devlet muamele görmesi anlamına geliyor.

Yapısal müzakerelerin gerekleri bunlarla da bitmiyor. PKK'ya "Savaşan taraf" statüsü verilerek, müzakereler sonucunda siyasete girmenin önü açılıyor. Avrupa Parlamentosu, PKK'ya verilecek yapısal güvencenin yeni anayasayla da taçlandırılmasını istedi.

AP’nin askeri talepleri

Avrupa'nın istekleri bunlarla da sınırlı değil. Açılıma tam destek verilen raporda, muhalefet partilerinin de sürece mutlaka dahil edilmesinin altı çizildi. Avrupa, müzakerelerin yapılacağı yer olarak demokratik kurumların yanı sıra Meclis'i de adres gösterdi.

Öte yandan, il özel idareleri kanununda yapılacak değişiklikle askeri operasyonların asker yerine sivil otoritelerce yapılması, Yüksek Askeri Şura yapısının değiştirilmesi, tüm azınlık haklarının tanınması da istendi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

T.C vataninin bekcileri :

sizler ilk önce kendi pisliklerinizi temizleyin zaten sizler bu melunlara onca seneler destekler verdinizßallah sizlerede layik olduklariniz belalari verecektir

sahipsiz :

yaşasın milletin direnişi

TC.Periperi :

baska bir arzulari daha varmi acaba, derhal yerine getirelim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder