AKP Hükümeti 26 Haziran'a kadar savunma verecek 14 Mart 2013, 18:06

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Balyoz Davasıyla ilgili bir başvuruyu ilk kez kabul etti. Mahkeme, Emekli Tümamiral Cem Aziz Çakmak'ın uzun tutukluluk nedeniyle yaptığı başvuruyu görüşme kararı aldı. Mahkeme, AKP hükümetine savunma yapması için 26 Haziran'a kadar süre verdi.
325 emekli ve muvazzaf askerin hapis cezasına çarptırıldığı Balyoz davası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.

Mahkeme, uzun tutukluluk süresi nedeniyle Emekli Tümamiral Cem Aziz Çakmak'ın yaptığı başvuruyu görüşme kararı aldı. AİHM'in 19 Şubat tarihli bu kararı, Balyoz davasında ilk kabul edilen başvuru olma özelliği taşıyor.

Mahkeme, karara dayanak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. maddesini gösterdi. İlgili maddede, Tutuklanan kişiye, tutukluluğun yasal olup olmadığı konusunda bir karar verilmesi için başka bir mahkemeye mahkemeye başvuru hakkı tanıyor.

AİHM, başvuru kapsamında AKP hükümetinin de savunmasını alacak. Hükümete, savunmasını yapması için 26 Haziran'a kadar süre tanındı.

Başvuruyu gerçekleştiren Cem Aziz Çakmak'ın avukatı Şule Nazlıoğlu Erol, 16 ayrı tutuklu için aynı gerekçeyle başvuruyu yaptığını, AİHM'in diğer müvekkillerinin başvurularını kabul edebileceğini belirtti. Erol, "Karar bir ilk olma özelliği taşıyor. Diğer tutukluların başvuruları da aynı kapsamda ele alınabilir" diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar