Yalman'dan Özkök'e yanıt 04 Ağustos 2012, 14:14

Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün, "Muhtıra kelimesini Aytaç Yalman kullandı" sözlerine yanıt geldi. Dönemin Karar Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, "Bu sözleri söylediğimi hatırlamıyorum" dedi.
2003 yılındaki Karar Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'e yanıt verdi.

Ergenekon davasında ifade veren Özkök, "Muhtıra ifadesini Aytaç Yalman kullandı. Bir teklif olarak değil de bir hareket tarzı olarak ifade edildi" diye konuşmuştu.

Yalman, Özkök'ün bu ifadesine "Muhtıra kelimesini söylediğini hatırlamıyorum" diye yanıtladı. Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Yalman, her zaman yasal sınırlar içinde kaldığını vurguladı.

Söz konusu toplantı 3 Aralık 2003 tarihinde Genelkurmay Karargahı’nda yapıldı. 9 yıl önce vuku bulan bu toplantıda ne konuşulduğunu kelime kelime hatırlamam mümkün değildir. Muhtıra kelimesini söylediğimi hatırlamıyorum. Böyle bir teklif yapmam zaten sözkonusu değil. Nitekim sayın Emekli Orgeneral Hilmi Özkök tarafından bu husus belirtilmiştir. Esasen söylenen kelimeye ne anlam yüklendiği ve nasıl ifade edildiği önemlidir. Bu nedenle adımın darbe ile özdeşleşmiş bir kelimeyle anılmasından duyduğum rahatsızlığı belirtmeliyim. Hayatımın her safhasında yasal sınırlar içerisinde kalmış biri olarak böyle bir açıklama yapmak ihtiyacını hissetmiş bulunuyorum.

Yalman, toplantıda "darbe ya da darbe planı gibi ifadelerin kesinlikle kullanılmadığını da belirtti.

Yalman, YAŞ öncesi yapılan toplantıda komutanların hassasiyetlerini dile getirdiklerini açıkladı. Aytaç Yalman, toplantıyla ilgili bilgilerin 19 Ocak 2004 günü Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Kuevvet Komutanları'nın katıldığı bir toplantıda bir brifingle aktarıldığını da söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ayşe :

Ne olacak bu ülkenin hali? Bir tarafta ylsuzluklar devleti çalanlar cebimizi delenler bir tarafta onun bunun kulu olarak çalışan tetikçiler diğer tarfta ülkeyi bölmek için çalışan iç düşmanlar bir taraftan da ülkede eli tetikte bekleyen ISID ne olacak? Sonumuz ne olacak?

Muhsin Güllü :

"Bana bir harf öğretenin kölesi olurum" ya da "Bilim neredeyse oradan alınız" yerine "Nerede kupon arazi kaldı" arayışı ülkem insanlarını bu noktaya getirdi. Liberaller ,küreselleşmenin savunanlar, ulus devlet düşmanları siz yokmuşum siz...

Muhsin Güllü :

Yazılanlara yürekten katılıyorum.

haluk bilgin :

aldirma komutanim hocam biat etmis .. ne soyleyecegi onceden ezberletilmis...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar