Bahçeli'den bölünme Anayasası'na yeşil ışık 29 Aralık 2012, 15:17

Devlet Bahçeli'den bölünme anayasası çalışmalarına destek
Derya Derviş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Çiçek ile görüşmesinde, yeni anayasa çalışmalarına sonuna kadar katkı sağlamayı düşündüklerini ifade ettiğini söyledi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Meclis'teki makamında bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.
Bahçeli, Çiçek'ten Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldıklarını belirterek, Çiçek'e teşekkür etti.

BÖLÜNME ÇALIŞMALARI BAŞARILIYMIŞ

Çiçek'in diğer siyasi parti temsilcileriyle de görüştükten sonra çalışmaların geleceğine ilişkin düşüncelerini kamuoyuyla paylaşabileceğini dile getiren Bahçeli, ''Biz MHP olarak, 7 ayı aşkın süredir sürdürülen çalışmaların başarılı olduğunu vurguladık. MHP olarak, sonuna kadar bu çalışmalara katkı sağlamayı düşündüğümüzü ve MHP'yi temsil eden değerli milletvekili arkadaşlarımızın da Sayın Meclis Başkanlığı'nın çalışma programı çerçevesinde kendilerine yardımcı olacağını ifade ettik'' dedi.

MİLLETTEN SAKLANAN, MUTABAKAT SAĞLANAN 40 MADDE

Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile 19 Ekim 2011'den itibaren yeni anayasa faaliyetine başlanıldığını anımsatan Bahçeli, ''Türkiye için yazık olur. Önemli de mesafe alındı. Zannediyorum 40'a yakın madde üzerinde mutabakat sağlandığı ifade edilmektedir. Bunu herhangi bir şekilde yarıda bırakmak ve sivil bir anayasanın parlamento sistemi içinde hazırlanmasını başka türlü bir amaç için tıkamak doğru olmaz'' diye konuştu.
Bahçeli'nin Meclis'teki makamında gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.
Başbakan Erdoğan, Anayasa Komisyonu'nun başarısız olması durumunda AKP'nin kendi anayasa teklifini Meclis'e sunacağını söylemişti. Bahçeli, gazetecilerin Erdoğan'ın bu açıklamasını sorması üzerine “Türkiye 19 Ekim 2012’den itibaren uzlaşma komisyonu ile yeni bir anayasa amacıyla faaliyetine başlamıştır. Görüşmeleri yarıda bırakmak, sivil anayasanın Meclis’te hazırlanmasını başka bir amaç için tıkamanın doğru olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder