Ortadoğu'da yeni kriz 15 Mayıs 2012, 00:02

Suudi Arabistan ve Bahreyn dış politika, savunma ve ekonomide bütünleşiyor. Beklenmedik bu hamlenin, Ortadoğu'daki yeni bir kriz dönemi yaratmasından endişe ediliyor.
Arap Baharı, Körfez'de yeni bir tehlikenin fitilini ateşliyor. Bahreynli Devlet Bakanı Samira Receb, "iki ya da üç ülkenin bir işbirliği açıklaması yapmalarını bekliyorum. Emin değilim ancak beklentilerim yüksek" dedi.

İki ülkenin Bahreyn ve Suudi Arabistan olduğunu belirten Receb, üçüncü ülkenin ise adını vermedi. Bahreynli bakan 'işbirliğini'nin içeriğini de açıkladı: "Her ülke bağımsızlığını koruyacak ve Bieleşmiş Milletler üyesi olmaya devam edecek. Ama dışişleri, güvenlik, savunma ve ekonomide birlikte karar alacaklar".

Suudi Arabistan ve Bahreyn'in bu kararı İran'ın bölgedeki artan etkisine karşı bir hamle ve Arap Baharı'nın etkisi olarak düşünülüyor. Analistler, iki ülkenin İran'ın artan etkisinden endişe ettiğini, bu nedenle yakınlaşarak birlikte hareket etme ihtiyacı hissettiklerini belirtiyor.

Bir başka etken de Bahreyn'deki Şii nüfus. Geçen yıl, Bahreyn'de çoğunluğu oluşturan Şiiler, Sünni monarşi karşıtı gösterilere başlamışlar, gösteriler Suudi Arabistan'dan gelen askerlerle bastırılmıştı.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar