banner864

“Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet kitabının” 04 Nisan 2013, 14:03

Kaynak Yayınları, Firdevs Gümüşoğlu’nun “Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet” kitabının yeni kapak tasarımı ve güncellenmiş 3. baskısını yayınladı.
“Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet” kitabının tanıtımıyla ilgili Kaynak Yayınları’ndan yapılan açıklama şöyle;


FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU, DERS KİTAPLARINDA TOPLUMSAL CİNSİYET


Bu kitapta, Türkiye'de ilk ve ortaokul ders kitaplarında 1928'den günümüze dek yurttaşlıktan kulluğa giden sürecin cinsiyet rollerine yansıması incelenmiştir. Bu amaçla, 1928 yılından 2013'e kadar ilk ve ortaokullarda okutulan bin ders kitabındaki metin ve görsel unsurlar (fotoğraf ve resimler) cinsiyet rolleri açısından ele alınmıştır.
Firdevs Gümüşoğlu, ilköğretim ders kitaplarındaki toplumsal cinsiyet araştırmasını 17 yıldır sürdürüyor.
1996 yılında ilk baskısı çıkan Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet adlı eseri, güncellenerek 2013’te 3. baskısını yaptı.
Gümüşoğlu’nun Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet adlı kitabı, ülkemizde bu konunun toplumsal bir sorun olarak kabul edilmesinde yol açıcı oldu.
Kitap, ilk baskısından itibaren Türkiye kamuoyunun dikkatini çekti.
• Aralık 2000’de Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve Devlet Bakanlığı tarafından konuyla ilgili ilk kapsamlı toplantı düzenlendi. Bu toplantıda söz verilen bazı değişiklikler, 2002 yılı ders kitaplarında yapıldı.
• Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Temmuz 2009’da Firdevs Gümüşoğlu’nun da katılımcı olduğu bir Çalıştay düzenledi.
• Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu sorunun ne denli yakıcı olduğunu açıkladı.
• Bakanlık bir de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı hazırladı. Ne var ki, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair alınan kararların hiçbiri 2012-2013 ders kitaplarına yansımadı.
Kitap Hakkında Değerlendirmeler:
• “Bu 8 Mart’ın bana kazandırdığı en önemli olaylardan birine tanık oldum. Sosyolog Firdevs Helvacıoğlu’nun [Gümüşoğlu] ‘1928’den Günümüze Ders Kitaplarında Cinsiyetçilik’ başlıklı sergisi nerelerden nerelere geldiğimizi gözler önüne sermek açısından, bugün içinde yaşadığımız birçok olumsuzluğa ışık tutmak açısından ve geleceğimizi biçimlendirmek açısından çok önemli…” (Zeynep Oral, Milliyet Sanat, 15 Mart 1995)

• “Bu çalışma, Cumhuriyet döneminin Aydınlanmacı eşitlik felsefesi ile geleneksel ideolojinin cinsiyetçiliğinin savaşımının çarpıcı bir örneği ve ülkemizdeki ‘Kadın Araştırmaları’na önemli bir katkıdır.” (Necla ARAT)

• “Çalışmasını eğitimle ilgili herkesin okuması gerekli… Kutlanması ve ödüllendirilmesi gerekiyor Helvacıoğlu’nun… Bu görevi ilk ben yapmak isterdim…” (Mutahhar Aksarı, Öğretmen Dünyası, Temmuz 1996)

• “Kutlarım... Eğitimde cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir yaklaşım, altmış yıl önce okuma kitaplarında yazıldığı gibi, sadece ulusun talihini değil, tarihini de değiştirecektir.” (Yılmaz Karakoyunlu, Sabah Gazetesi, 20 Eylül 1997)

• “Sayın Helvacıoğlu’nun çalışması bizim bu konuda daha dikkatli olmamızı sağlayacaktır.” (Ramazan Çetin Dağlı, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, 6 Ekim 1997)

• “… Firdevs Gümüşoğlu’nun 10 yıllık çalışmasının özeti, kadınlarımızı neden geri plana ittiğimizi gözler önüne seriyor.” (Mehmet Y. Yılmaz, Milliyet Gazetesi, 8 Kasım 2001)

• “… Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet adlı yapıt, kadın algısının nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor.” (Yakup Kepenek, Cumhuriyet Gazetesi, 30 Temmuz 2012)

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar