banner864

Kemalizm ile sosyal demokrasi taban tabana zıttır 06 Temmuz 2012, 20:00

İzmir Ulusal Strateji Merkezi’nin ( USMER) 74. etkinliği olarak 6 Temmuz 2012 günü Bayraklı Havuz Düğün salonunda gerçekleştirdiği “Kemalizm ve Soysal Demokrasi” başlıklı panelde; CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, E.CHP Milletvekili Şahin Mengü, İP Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever konuşmacı oldular
Oturum yöneticiliğini yapan E. Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ergün Aybars konuşmacılara söz vermeden önce yaptığı ön açıklamada Kemalizm konusunda önemli bilgiler sundu
Bu kelime 1919’larda İngiliz kaynaklarında “ Kemalist Asiler, Kemalist Eşkiyalar” olarak geçer. İsmini bile ilk emperyalistler telaffuz etmiştir.1923 sürecinde de kurumsallaşmıştır. Bu nedenle öncelikle Kemalizm antiemperyalisttir. Kemalizm, 13 milyon nüfusu olan, harabe ülkeyi adam etmiştir”

KEMALİZM DEVRİMDİR

Aybars sözlerini şöyle sürdürdü:
Yabancıların bayrağını çiğnemeyen Atatürk gibi zarif bir lider, Menemen’de ortaçağa karşı hırslıdır, yıkıcıdır. Çünkü o devrim adamıdır. Dünya’da 5 yıllık kalkınma planını 4 yılda tamamlamıştır.1950 den sonra çağdaşlık yerine sırtımızı Kemalizm’e döndük ve bugünü gördük”

ATATÜRK LİSELE TARİH KİTAPLARINDA “SOLCUYUZ” DİYOR

Aybars, Atatürk dönemi lise tarih kitaplarının 4 cildindin 88.sayfasında Kemalist devrimi için “biz solcuyuz” diyerek hareketi siyasi yelpazede tarif ettiğini belirtti. .

ALTI OK BÜTÜN PARTİLERİN İLKESİ OLMALIDIR

Aybars: ”Anayasada 5 Şubat 1937 yılında 2.madde olarak yazılan 6 ok bütün partilerin yazılı ilkesi olmalıdır. Devletin temeli altı oktur” diyerek konuyu özetledi. Ardından ilk konuşmacı olan CHP Milletvekili Nurettin Demir ise sosyal demokrasi ile Kemalizm’in ortak noktaları olduğunu, ayrışan ve birleşen yanları olduğunu, temelde her ikisin de halkçı olması gerektiğini, antiemperyalist olması gerektiğini, eğer bu zeminde olmazsa Sosyal Demokrasi’nin olmayacağını belirterek Atatürk devrimlerinin Halkçılık ilkesini ve antiemperyalizmi anlattı. Kemalizm ve sosyal Demokrasi arasındaki ilişkinin aydınlığa çıkarılması gerektiğini ifade etti. Emperyalizme karşı zorunlu olarak halkçı olunacağını söyleyen Demir; Sosyal demokrasi, halkçılık, Antiemperyalizm üçgenini birlikte ele almak gerektiğini anlattı.

MENGÜ: KEMALİZM İLE SOSYAL DEMOKRASİ TABAN TABANA ZITTIR

Mengü kendisinin devrimci olduğunu, Sosyal Demokrasi’nin ise evrimi savunduğunu belirterek Kemalizm deyince “ çevreci, insan hakları savunucusu değil misin? “ sorusunun saçma olduğunu, işçi hakları konusunda Alman sosyal demokratlardan daha ilerdeki tezleri CHP’nin getirdiğini, Osmanlı’nın bile Ayamama Deresi’nde ev yapmayı yasaklayarak çevreyi koruduğunu, bu tip örneklerle meseleye bakılamayacağını belirterek: ”Avrupa’nın aklından geçmeyen devrimleri Kemalizm insanlığın önüne getirmiştir” dedi.

KİMLERİN ATATÜRKÜN PARTİSİ’ NE SOSYAL DEMOKRASİ’ Yİ YAKIŞTIRDIĞINA BAKMAK YETER

Mengü Nazlı Ilıcak’ın 26.03.2012 tarihli yazısında “CHP’yi Sosyal Demokrasi’ye çekmek lazım” dediğini, yine Hasan Cemal’in CHP’nin fırsatı değerlendirerek tutuculuktan Sosyal Demokrasi’ye geçmesi gerektiğini vurgulamasını, Yeni Şafak Yazarı Mahmut Aksoy ve diğer dönek ve gericilerin neden Sosyal Demokrasi’yi Kemalizm’e karşı savunduklarını anlamamız gerektiğini söylediğinde 500 kişilik kitle alkışlarla destek verdi.
Mengü, Celal Bayar dönemi dahil Türk Devrimi’nin yanlışları ve hataları ile bizim tarihsel mirasımız olduğunu, Celal Bayar’ı dahi savunduğunu belirtti.

ABD 1998 RAPORU

Şahin Mengü, ABD’nin 1998 raporunda Türkiye’den Kemalizm’i uzaklaştırmak gerekir şeklinde açık yazılı bilgilerin varlığından bahsetti.

İLSEVER: SOSYAL DEMOKRASİ KEMALİZMİ YIKAN İDEOLOJİNİN ADIDIR

Ferit İlsever 1940’lara kadar Kemalizm’in geldiğini, sonra donmaya başladığını 1950’lerden bugüne kadar Atatürk düşmanlığının taş taş üstüne konularak bu evreye geldiğimizi tarihi örneklerle anlattı.
İlsever “ Devrimin borusu öterken Sosyal Demokrasi yoktu, ABD borusu Türkiye’de öttüğünde sosyal Demokrasinin sesi duyulmaya başlandı” diyerek konuya girdi.

1960’LADAKİ MÜLKİYE CUNTASININ “REDDİ MİRAS” TARTIŞMASI İLE KEMALİZMİN DÜŞMANLIĞININ TOHUMLARI ATILDI

Ecevit‘in 1964-65’lerde yazdığı  “Atatürk ve Devrimleri” adlı kitabından alıntılar yapan İlsever; kitapta Türk devriminin tepeden inme olduğunu, o nedenle halkın benimsemediğini, bu yüzden 1946 çok partili rejim için “ l946 ruhu” ile küçük Amerika sürecinin övüldüğünü belirterek Turan Güneş ve dönemin Mülkiyelilerinin kurduğu 1960’ lardaki bu tartışma ile bugün var olan Kemalizm’e karşı reddi mirasın fikirsel zemininin yayıldığını anlattı. Yine Ecevit’in o kitabında Atatürk döneminin demokrasi süreci olmadığına yaptığı vurguların kara meyvelerini şimdi vermeye başladığını, Dersim, tek parti diktatörlüğü laflarının bu şekilde büyüdüğünü son olarak da tekke ve zaviyelerin açılmasına gelindiğini örneklerle anlattı.
Panele 500 kişinin yanı sıra İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. H. Tugay Şen ve çok sayıda kitle örgütü temsilcisi de katıldı.
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar

Atatürkçü :

''evvela sosyalist olalım, maddeyi anlayalım'' m.k.atatürk

ali güneş :

gürkan bey haklı aynı zaman da kemalizm in amerikan düşmanlığıylada ilgisi yoktur kemalizm de önemli olan 6 ok korunarak ülke menfaatlerini düşünmektir bunu atatürkün amerikaya bakışında görebilirsiniz biz kahrolsun emperyalizm diyeceğimize sanayi kurup emperyalizm i uygulayan olabilsek keşke

gürkan figer :

sol tabanını sosyalizmden alır atatürkün sosyalizme bakışını göz önünde tutarsak sol ve kemalizm karşıt iki görüştür

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar