Almanya'daki NATO üssünün gizli belgeleri çalındı 01 Kasım 2012, 16:35

Bir radarı Malatya Kürecik'e konuşlandırılan füze kalkanı sistemine ait gizli bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Alman Focus Dergisi Almanya'nın Ramstein (RAMSTAYN) kentindeki NATO üssünde görevli bir bilişim uzmanın üsse ait çok gizli bilgileri sattığını yazdı. Sözkonusu hava üssüyse Amerikanın öncülüğünde kurulan füze kalkanı sisteminin beyni konumunda. Kürecik'teki radar da işte bu üsse bağlı.
Burası radarı Kürecik'te bulunan füze kalkanı sisteminin ana merkezi. Almanya'nın Ramstein kentindeki bu üsten füze kalkanı sistemine ait çok gizli bilgilerin çalındığı ortaya çıktı.

Füze kalkanı sistemine ait hayati önemdeki bilgilerin sızması anlamına gelen bu olayı Alman Focus Dergisi yazdı. Habere göre sözkonusu sızıntıyı 1991 yılından beri Kaiserslautern kenti yakınındaki Ramstein Üssü'nde görevli Manfred K. adlı bilişim uzmanı gerçekleştirdi.

Çalınan belgelerdeyse kriz durumunda nasıl hareket edileceğini gösteren ve hava harekatlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı belirtildi. Dergiye göre pentagon bu olayın ardından harekete geçti, soruşturmayı derinleştirdi.

Almanya'daki Ramstein üssü daha önce Amerika'ya aitti. Ancak yapılan değişikliklerle sözkonusu üs NATO'ya tahsis edildi, NATO'nun füze kalkanı sisteminin ana kumanda merkezi haline getirildi. AKP Hükümeti'nin Türkiye'ye kurulmasına izin verdiği radar da işte bu üsse bağlı.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar