Hamas İsrail ateşiyle ABD ateşkesi arasına sıkıştırıldı 20 Kasım 2012, 19:12

İsrail'in hava saldırıları altında yüzlerce Filistinli hayatını kaybederken Amerika, ateşkes için "Netenyahu koşullarını" dayatıyor. Hamas ateşkes için Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılmasını şart koştuğunu açıkladı. Başını Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun çektiği bir grup arap ülkesiyse "koşulsuz ateşkes" arayışında. Son dönemde İran ve Suriye ekseninden koparılan Hamas, İsrail ateşiyle Amerika ateşkesi arasına sıkıştırılmış durumda.
İsrail Gazze'yi vuruyor, Amerika koşulsuz ateşkes dayatıyor. Filistin'i abluka altına alma girişiminde arabuluculuğuysa Mısır ve Davutoğlu eliyle Türkiye yapıyor.

Ortadoğu'da gerilimi tırmandıran kritik adımı 14 Kasım'da İsrail attı, Hamas'ın askeri şefi Ahmed Cabari'yi öldürdü. Hamas bu saldırıya füzelerle yanıt verdi.

Ancak İsrail o günden bu yana ağır saldırılarına son vermedi. Bir yandan ateşkes çağrısı yaparken bir yandan da Hamas üzerindeki baskıyı arttırdı. Devreye giren Amerika, Hamas'tan koşulsuz ateşkes istedi.

Oysa Hamas 18 Kasım'da ateşkes koşullarını açıklamıştı. Hamas'ın siyasi büro şefi Halit Meşal, ateşkes için Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılmasını istemişti. Amerika işte bu süreçte devreye Mısır ve Türkiye'yi soktu. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu "hemen ateşkes" için Hamas'a baskı yapmaya başladı.

Ulusal Kanal'a konuşan Hamas'a yakın kaynaklar bu noktaya dikakt çekti.

Türkiye ve Mısır'ın girişimi aslında Gazze'ye "Netenyahu koşullarını" dayatmak anlamına geliyor.

İsrail ve Amerika'nın Gazze'ye yönelik pervasızca saldırısının nedeni, Hamas'ın son dönemdeki yönelimine bağlanıyor. Süreci yakından izleyen kaynaklara göre Hamas İsrail ateşiyle Amerika ateşkesi arasına sıkıştırılmış durumda.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Böl ve ye! :

emperyalizmin klasik taktiği işliyor, lokma büyükse önce ufak ufak parçalara ayır, sonra ye! hamas yobaz kafasından ötürü keklik gibi avlandı. suriyeyi çok ararsın meşal efendi.

aziz ekiz :

bu yazi kim kaleme aldiysa iti bilmesi gerekir,hamas,mugsin,ve diger teror orgutlerinin mucidinin israil oldugunu biliyor ve baskacada olmiyacagini biliyoruz,ikisi arasinda sikismasini kabul edemeyiz,hepsi dubaralik yapiyorlar.israi'li,abd.ab,misir,turkiye,dahasi..bu oyun pob plani bittiginde bitecektir.hicbirzaman filistin devlet olamiyacaktir.zaten 5-10 millonu turkiyede gizli vatandas olarak barindiriliyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder