Akil Adamlar'dan sonra etnik çatışmalar arttı, ülkeler bölündü 05 Haziran 2012, 00:48

CHP'nin "Akil adamlar Kürt sorununu çözsün" önerisi akıllara Yugoslavya'nın dağılma sürecini getirdi. Dönemin akil adamı da Eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Marti Ahtisaari'ydi... Ahtisaari'nin arabulculuk yaptığı Kosova, Bosna ve Endenozya'da etnik çatışmalar bölünmelerle sonuçlandı. Ahtisaari sık sık da Türkiye'ye geliyor. Ahtisaari, geçen yıl yaptığı ziyaretlerin birinde de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmişti.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de böyle konuştu. Kamuoyuna "akil adamlar önerisi" olarak yansıyan yeni planını savundu. Erdoğan'dan da Kılıçdaroğlu'na "gelsin görüşelim" yanıtı geldi.

Çarşamba günü Kılıçdaroğlu Erdoğan'la akil adamlar önerisini görüşecek. CHP'nin önerisi uygulamaya konulursa, Akil adamlar arabuluculuk yapacak. Henüz bu akil adamların kimlerden oluşacağı, nasıl çalışacakları ortaya dökülmedi. Ancak akil adam kurumunun dünyadaki örnekleri Türkiye'deki sürece de ışık tutuyor.

Akil adam deyince akla ilk gelen isim Finlandiya'nın eski Cumhurbaşkanı Marti Ahtisaari. Türkiye'yi de sık sık ziyaret eden Ahtisaari, Bosna, Kosova ve Endenozya'da görev aldı. Özellikle Yugoslavya'nın parçalanmasında ayrılıkçı gruplarla yakın temas halinde oldu.

Ahtisaari'nin en dikkat çekici operasyonu Kosova'ydı. Amerika'nın yoğun çabalarıyla çeşitli parçalara bölünen Yugoslavya'dan, Kosova'nın da bağımsızlık ilanıyla ayrılmasında Ahtisaari kritik rol aldı.

Ancak Kosova'da o günden bu yana çatışmalar durmadı. Kosova'da Sırplar ve Arnavutlar biribirinden tecrit edilmiş halde yaşamaya başladı. Akil adamların öncülüğünde başlayan süreç bölünerek yaratılan Kosova'nın da bölünmesine gidebilecek bir yapı yarattı.

Ahtisaari aynı görevleri Endenozya'da da yürüttü. Ayrılıkçı Özgür Açe Hareketi'yle Endenozya arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yaptı. Ahtisaari Bosna'da da görev aldı.


ulusalkanal.com.tr


Ahtisaari'nin Akil Adamlık yaptığı Kosova, Endenozya ve Bosna'da etnik çatışmalar son bulmadı. Aksine etnik bölünme hızlandı.

Ahtisaari'nin "akil adam" çabalarının, Amerika ve Avrupa tarafından takdir edilmesi gecikmedi. 2008 yılında Ahtisaari'ye Nobel Barış Ödülü verildi. Dikkat çekici biçimde Ahtisaari'den sonra aynı ödülün sahibi Amerikan Başkanı Obama oldu.

Sık sık Türkiye'ye gelen Ahtisaari geçen yıl 5 Ekim'de Kılıçdaroğlu'yla biraraya geldi. Gündem Ahtisaari'nin başkanlık ettiği Akil Adamlar Grubu'nun hazırlayacağı Türkiye raporuydu. Erdoğan ve Gül'le de görüşen Ahtisaari, Öcalan tarafından kürt sorununa çözüm bulmak üzere oluşturulmasını istediği akil adamlar komisyonuna önerilmişti.

Yorumlar

Hakan :

Adil bey muhteşem bir yazi yine

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder