banner864

Yeni Papa darbeci mi? 14 Mart 2013, 17:59

Katolik Kilisesi, Nazi Partisi Gençlik Kolları Üyesi Papa Benedict'in ardından, papalığa Arjantin'de 1976'da Amerikan yanlısı darbeyi destekleyen Jorge Mario Bergolio'yu seçti. İlk kez Latin Ameirkalı ve Cizvit tarikatından bir kardinal Papa oldu.
Vatikan’da toplanan Kardinaller Meclisi, seçimlerin ikinci gününde Katolik dünyasının 266'ıncı liderini belirledi. Hristiyanların ruhani lideri, Arjantinli Buenos Aires Piskoposu Jorge Mario Bergolio oldu.

Bergolio papalık ünvanı olarak 13. Yüzyıl'da yoksulluk içinde yaşamış olan Aziz Francis Assisi’nin ismini aldı.

Katolik Kilisesi, seçimde ilklere imza attı. İlk kez Cizvit yani "İsa’nın askerleri" tarikatından bir kardinal papa seçildi. Ancak asıl dikkat çeken ise ilk kez Latin Amerikalı bir kardinalin Papa olmasıydı.

Bergolio'nun Vatikan'ın başına getirilmesi, Arjantin'de genel bir memnuniyet yaratsa da, Bergoglio'nun diktatörlük döneminde aldığı tutum yüzünden büyük destek göremedi. Arjantinle ilgili her olayı Plaza de Mayo Meydanı'nda kutlayan Arjantinliler, bu kez meydan yerine meydandaki katedralde kutlama yapmayı tercih etti.

Yeni Papa Bergolio, Peron hükümetine karşı 1976'da gerçekleştirilen askeri darbeyi desteklemekle suçlanıyor. Amerika'nın başından beri desteklediği askeri cunta döneminde büyük bir kısmı solcular, sendikacılar ve işçilerden oluşan 30 bin kişi hayatını kaybetti.

Bergolio, 2 yıl önce, diktatörlük döneminde işkence merkezine çevrilen Donanma Teknik Okulu davasında tanık olarak dinlendi. Birçok müşteki Bergolio'yu, iki cizvit papazını korumayı reddederek aylarca işkence görmelerine sebep olmakla suçladı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder