Obama İsrail'de 20 Mart 2013, 18:21

Amerika Başkanı Barack Obama, başkanlığının ikinci döneminde, ilk yurtdışı seyahatine İsrail'den başladı. ABD Başkanı, İsrail temaslarını sürdürdüğü sırada, Filistin'de tepki vardı. Gazze'de sokaklara dökülen yüzlerce kişi, Obama'yı Filistinlilere karşı iki yüzlü bir politika izlemekle suçladı.
Amerika Başkanı Barack Obama, ikinci döneminin ilk Ortadoğu ziyaretine İsrail'den başladı. Obama, öğle saatlerinde Tel Aviv'e ulaştı. 
Obama için Ben Gurion havalanında resmi tören düzenlendi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Obama'yı "Evinize hoşgeldiniz" diyerek karşıladı. 

Obama, İsrail'le ilişkilerini ebedi bir ittifak olarak tanımladı. Amerika Başkanı "İsrail'in güvenliğine Amerika'nın sarsılmaz bağlılığını yeniden, İsrail halkına ve komşularına doğrudan söylüyorum. Amerika, 65 yıl önce İsrail’i tanıyan ilk ülke oldu. Bu yüzden ittifakımızın ebedi olduğunu ilan ediyorum" dedi. 

Obama, İsrail temaslarını sürdürdüğü sırada Filistin'den tepki sesleri yükseldi. Obama'yı Filistin'e karşı iki yüzlü bir politika izlemekle suçlayan yüzlerce kişi Gazze'de, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atarak yürüdü. Filistinli eylemciler, Amerikan bayraklarını yaktı.

Amerika Başkanı'nın 3 günlük ziyaretinde ikinci durağı Filistin olacak. Obama, Batı Şeria’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile görüşecek, ardından da Ürdün'e geçerek Kral Abdullah ile bir araya gelecek. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

ibrahim :

okuduguma göre haberde israil in komşularına şöyle seslenmiş obama: akıllı olun israile bulaşacak ülkeyi önce ben vururum diyor açık açık baksanıza ebediyende benim korumam altındadır diyor.. haklı adam yoksa orta doguyu nasıl yönetecek... ingilizlerin yerleştirdiklerine abd sahip çıkıyor... ah filistin ah kendi elinizle büyüttünüz bunları... filistin vatandaşı 10 verir arazine , yahudi onbeş verir hemen yahudiye satarsın ... aslında seninde suçun var ...

Uyan Millet :

amerika lozan anlasmasini halen tanimayan,[yani turkiye cumhuriyetini80 milyon insani]65 yil once topraklarimizdan koparilarak , peskes cekilen isaili ilk taniyandir.nato muttefikimizi taniyin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar