banner864

AB'den İran'a petrol ambargosu 23 Ocak 2012, 11:30

AB 1 Temmuz'dan itibaren İran'dan petrol almayacak
Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik yeni yaptırımlar çıktı.

Bu yaptırımlar kapsamında, Tahran’ın petrol ihracatına ambargo uygulamak ve İran Merkez Bankası’nın hareketlerini sınırlamak gibi önlemlerin olacağı konuşuluyordu.

İRAN EN FAZLA KİME PETROL SATIYOR

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, petrolünün büyük kısmını Asya'ya satıyor. İran en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor.

İran petrolünün önemli alıcıları arasında ihtiyacının yüzde 30'unu bu ülkeden karşılayan Türkiye de bulunuyor.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Asya ülkelerini İran'dan petrol alımını azaltmaya ikna etmeye çalışıyor.

İran yaptırımlara misilleme olarak Basra Körfezi'nden petrol taşımacılığı için kilt önemdeki Hürmüz Boğazı'nı kapama tehdidinde bulunmuştu. Dünya petrolünün yüzde 20'si Hürmüz Boğazı'ndan taşınıyor.

PETROL FİYATLARI İZLENİYOR


Yunanistan’dan sonuç çıkmaması ve yeni ambargo haberleriyle birlikte vadeli piyasada ABD ham petrolün varil fiyatı bugünkü işlemlerde yüzde 2’ye yakın değer kaybıyla 98 dolar seviyesine geriledi.

Ham petrolün varil fiyatı Cuma günü 101 dolara kadar yükselmişti. (HÜRRİYET)

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

sosyalist doktor :

birakin sel gelsin oradan alanlarda imam murididir nasilsa batsinlar sele sodom ve gomore ornegi coksun taban ondan once ogrenecekleri birsey yok nasilsa...bir musibet bin nsihatten iyidir .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar