banner864

Neçirvan Barzani açılım için geldi 26 Mart 2013, 19:01

Kukla Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani, Amerikan patentli açılımı görüşmek üzere geldiği Ankara'da temaslarını bugün de sürdürdü. Barzani, dün görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ardından bugün BDP'li milletvekilleri ile bir araya geldi. Barzani, "Saygıdeğer Öcalan'ın mektubuna tam destek veriyoruz" dedi.
Açılımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Eylül ayında yaptığı "Barzani'yi ve Kandil'i de sürece dahil edeceğiz" açıklamasından 6 ay sonra, Barzaniler sürece dahil edildi. Atalay şunları söylemişti, “Bizim bu konulardkai çalışmalarımız devcam edecek, ediyor. Barzani ile, Kuzey Irak'la zaten belli çalışmalar, görüşmeler var. Kandil var, Irak sınırları var. Diğer görüşmeler var. Yani bunların hiçbirrisii gözardı edilmez, edilmeyecek, bizim bu kapsamdaki çalımalarımız sürecek.”

Dün Ankara'ya gelerek Başbakan Erdoğan'la görüşen Neçirvan Barzani, temaslarını bugün de sürdürdü. Açılım süreci ve PKK'lıların sınır dışına çıkması kapsamında Türkiye'ye geldiği açıklanan Barzani'nin bir sonraki adresi BDP oldu.
Zana, “Bugün gerek Türkiye gerekse Ortadoğu yeni bir sürecin eşiğinde.”

Barzani BDP Genel Merkezi'nde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk tarafından karşılandı. Görüşmeye ayrıca BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana da katıldı.
Leyla Zana , “Barış diyorsak, dostluk diyorsak, kardeşlik diyorsak öncelikle bu iç yapıda olmalı. Kürtler de artık birbirlerine el uzatmanın zamanının geldiğini bilmeleri gerekiyor.”

Görüşme sonrası açıklama yapan Neçirvan Barzani, Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta ilan ettiği bölünme mesajlarını desteklediklerini açıkladı.
“Saygıdeğer, sayın Öcalan'ın bu meseleyle ilgili sunmuş olduğu bu mektubu tam olarak desteklemekteyiz.”

Barzani, açılımla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sundu”
“Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sergilenen tavır da takdire şayandır. Umudumuz o ki, başlayan bu süreç Türkiye bütünlüğü içinde olacaktır.”

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

aa :

atatürkün yiktigi aşiretler yeniden başka isim altinda hortluyor petrol aşireti bunlar ne kürt icin nede türk icin calişiyorlar aslan bulutun yazisi herşeyi acikliyor Açılımın “tamamen duygusal” sebepleri!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar