banner864

Teoman Alili yazdı: Türkiye’ye büyük tuzak 01 Şubat 2012, 14:10

Tarihimize saldırıyla aynı anda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik güncel bir saldırı da gündemde.
Teoman Alili
Türkiye’ye ikili bir kıskaç kuruluyor. Bir yandan Fransa’daki ceza yasası tartışmaları diğer yandan PKK’nın öncülüğünde yapılan ve “uzun yürüyüş” adı verilen Avrupa’daki hareketlenme. İki olayın aynı zamana denk gelmesi ve temel olarak Türkiye’yi Uluslararası Ceza Mahkemesi’yle tehdit etmesi dikkat çekiyor.

CEZA YASASI’NIN İÇERİĞİ

Fransa’da gündemde olan soykırımı inkar suçuna ceza yasası üç temele dayandırılıyor. Gerçi şimdilik yasanın iptali ihtimali doğdu ama yine de benzer tasarıların temelleri aynı:
1) Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsünün 6'inci, 7'inci, 8'inci maddesi.
2) Ceza kanunun 211-1 ve 212-1 maddesi.
3) Uluslararası Askeri Mahkemesi'nin statüsünün 6. maddesi.

HEDEF ÖNCE KURTULUŞ SAVAŞI

Bütün bu maddeler Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı tarihini açıkça bir soykırım suçu olarak göstermeyi hedefliyor. Özellikle 6. madde soykırım suçunu tanımlarken “zorla göç ettirme ve sistemli katliam” gibi tanımları içeriyor. 8. madde ise soykırım iddiasına verilecek cezaların savaş suçları kapsamına alınmasını dayatıyor. İlk örnek olarak 1945 yılı ve Nazileri yargılayan Nurnberg Mahkemeleri gösteriliyor. Orada alınan kararların 1945’ten geriye dönük olarak da değerlendirilebileceği öne sürülüyor.
Amaç açık, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı sürecini soykırım kapsamına alıp uluslararası savaş mahkemelerinde yargılamak. Daha açık söylersek Kurtuluş Savaşı kahramanlarımız savaş suçlusu olarak yargılanmak isteniyor.

PKK YÜRÜYÜŞÜNÜN PERDE ARKASI

Tarihimize saldırıyla aynı anda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik güncel bir saldırı da gündemde. Önce BDP, Uludere olaylarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımak için girişimde bulundu. Bu hamleye paralel olarak 31 Ocak’ta başlayıp 18 Şubat’ta sona ermesi planlanan PKK’nın Avrupa’daki "uzun yürüyüş" eylemi gerçekleşiyor. PKK yürüyüşünün temel talepleri arasında Kürtlere yönelik sistemli saldırıların uluslararası kurumlara taşınması var. Bir yandan Türkiye’nin sınırlarını çizen Kurtuluş Savaşı tarihimiz, bir yandan da o savaşla çizilen sınırlarımız aynı anda tehdit ediliyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

murat yilmaz :

bu millet boyle kopekce saldirilari daha evvelde gordu sonu izmirde denize dokmekle bitti padisah ve yalakalari istanbuldan kacti simdi ise ankaradan kacacaklar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar