banner864

Leyla Zana AKP-CHP planına destek verdi 14 Haziran 2012, 19:26

AKP ve Yeni CHP'nin, yürüttüğü ikinci Kürt açılımına Leyla Zana katkı yaptı. Zana, "Öcalan ev hapsine alınmalı, 5 yıl daha niye bekleyelim?" dedi. Zana'nın 5 yılla neyi kastettiği ise bilinmiyor.
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Hürriyet Gazetesi'ne konuştu.

Zana, AKP ve CHP'nin yeni Kürt açılımına destek verdi. "Ben Başbakan Erdoğan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum" diyen Zana, öncelikle Öcalan'ın ev hapsine alınması gerektiğini söyledi.

Mesela Öcalan İmralı’dan alınıp bazı kesimlerle temas edebileceği bir ev hapsine alınabilir. Başbakan’ın bu cesarete sahip bir kişi olarak bu adımı atması, inanın ülkedeki iklimi yüzde 80 oranında değiştirir. Türkiye Mandela’nın Güney Afrika’sı gibi olmasın.

Leyla Zana, Öcalan'a da mesaj verdi. "Öcalan İmralı'ya gelenlerin sözlerini dinlemeli, sentez yapmalı. 5 yıl daha niye bekleyelim" dedi. Ancak Zana'nın 5 yılla neyi kastettiği anlaşılamadı.

Zana, Kürt kimliğinin anayasada tanınması ve ana dillerinde eğitim hakkı verilmesini istedi. Leyla Zana, PKK'nın da yeni bir strateji belirlemesi gerektiğini vurguladı.

PKK 1999’da ilk kez sınır ötesine çekildi ve bağımsız birleşik Kürdistan mücadelesi yerini Türkiye ile birleşik yaşam politikasına bıraktı. Amaç yerel yönetimin güçlenmesi, demokratikleşme ise bu gençlerin ölmesini artık hiçbir vicdan kabul edemez. PKK da ona göre bu süreci yeniden değerlendirsin.

Leyla Zana'ya AKP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik'ten destek geldi.
“Sayın Leyla Zana'nın söylediği her kelimeye, her cümleye şüphesiz ki katılmıyorum. Ama çoğunlukla söylediklerinin çözüme katkı sağlama ve çözümden yana olma iradesini belirttiğini ifade etmek istiyorum.”

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder