banner864

Mümtaz’er Türköne Türkiye Gençlik Birliği’ni övdü 24 Mayıs 2012, 15:35

Zaman Gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne, bugünkü köşesinde, "Sol, değişebilir mi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.
Yazının girişinde, solun anti-emperyalist mücadele çizgisini eleştiren Türköne, sözü Türkiye Gençlik Birliği (TGB)'ni de getirdi ve şu cümleleri kullandı:
"Kendilerini 'Mustafa Kemâl'in askerleri' olarak niteleyen TGB'li gençleri, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ilk defa medenî bir tavır içinde buldum. Bağırmak yerine konuşuyorlardı. Solun bir takıntıya dönüşen anti-emperyalizminden üretilmiş ulusalcılığın ve Atatürkçülüğün dar bir yorumunun da üniversitelerde kendine ifade zemini bulması, saygıya değer bir durum. Bağırınca hiçbir şey anlaşılamıyor. Konuşunca eksikler bir bir ortaya çıkıyor."
Peki, o zaman biz de şu soruyu yöneltiyoruz: Siz, bu gençlere konuşma hakkı tanıyorsunuz da onlar mı geri çeviriyor? Aksine her platformda görüşlerini aktarmak, seslerini kamuoyuna duyurmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Kendilerine adam gibi davranan bir yetkili buldukları zaman da birikimleriyle birçoğunuzu utandırıyorlar. Sizin de yazdığınız gibi, "Konuşunca eksikler bir bir ortaya çıkıyor." ama gençlerin değil!
Hemen birkaç örnek verelim:

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ

1. TGB'li gençler, 16 Kasım 2011'de Dolmabahçe'de gerçekleşen Abdülmecit anmasında, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i protesto etti ve korumaların müdahalesiyle karşılaştı. Gençlerin tepkisi üzerine Çiçek, TGB yöneticisi Erkin Öncan'ı yanına çağırarak 20 dakika görüştü. İşte o görüşmeden bir bölüm:
Cemil Çiçek: Van depremi nedeniyle Cumhuriyet kutlamaları iptal edildi.
Erkin Öncan: Yasaklara rağmen biz kutladık.
Çiçek: İşte kutlamışsınız. Büyük devlet olmanın gereği budur. Sen anlamazsın. Öğreneceksin. Gençsin daha.
Öncan: Büyük devlet, ABD'nin projelerinde personel olmaz.

ERZURUM GENÇLİK BULUŞMASI

2. Başbakan Tayyip Erdoğan-gençlik buluşması 27 Ocak 2011'de Erzurum'da gerçekleşti ancak TGB'li gençler, Başbakanlık'a bizzat başvurmalarına rağmen davet edilmediler. Bunun üzerine kendi imkanlarıyla Erzurum'a yola çıktılar ancak bu sefer de iki gün boyunca yollar da polis engeline takıldılar. Sonunda da Erzurum'a alınmadılar.
Şimdi bu gençler, bağırmasın da kim bağırsın. Ama onlar yine bağırmadı. O sırada Erzurum'da bulunan TGB Genel Başkan Yardımcısı Zafer Tezci, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'le 25 dakika süren bir görüşme yaptı. Tezci, Çelik'e taleplerini aktardı.

TANER YILDIZ OLAYI

3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 16 Aralık 2011'de Gazi Üniversitesi'nde bir üniversite öğrencisinin protestosuna uğradı. Korumaların yaka paça susturmaya çalıştığı öğrenciyi kürsüye çağıran Bakan Yıldız, öğrencinin önce yakasını düzeltti; sonra da itirazlarını dinledi. İşte o genç de TGB üyesiydi.
Örnekler daha da uzatılabilir ama bu kadarı yeterli diye düşündük. Örnekler; Türköne'nin, "TGB'li gençleri ilk defa medenî bir tavır içinde buldum" ifadesine de bir yanıt olmuştur.
Yurdun dört bir yanındaki eylemleriyle halkın sevgilisi olan TGB'li gençler, işte böyle mücadele ediyorlar. Ancak yeri geldiğinde ABD askerinin başına çuval da geçiriyorlar.

ÖNDER ÖZTÜRK
twitter.com/onderozturk2023
onder2023@gmail.com


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Dr Mazhar Osman :

su herif bu goruntu ve kilik kiyafetle bakirkoy akil hastanesinin onunden gecse deli sokaga firlamis diye tutar deligomlegi giydirirler - psikopat ulkucu mafyaci gecmisini daha okumadan timarhanelik oldugu suratindan akiyor bu kurdonenin ...

murat ş. :

haber başlığı elbet haberin okunması için önemlidir. ama son dönemde fazlaca örneğini gördüğümüz içerikten bi haber haber başlıkları sansasyonel olma özelliğinden uzak kalıyorlar. eskiden olsaydı evet artısı olurdu ama şimdi hiç önermiyorum. mümtazer'in yazısı ise vasatın da altında. yazdığı gazetenin hergün kapı önlerine atılıp çoğu kişi tarafından kapağının açılmadığını bildiğinden midir bu kadar özensiz yazması bilemme ama solu bu kadar saçma anlatabilirdi. galiba o da fuller gibi bir sol istiyor türkiye'ye. atatürk'e sahip çıkmayacak, ulus devleti savunmayacak, salt işçi sınıfı söylemleriyle siyaset yapacak bir sol. troçkistler bu tanımdan pek hoşlanacak olmalı. tgb canını çok yakmış olacak ki küfür eder gibi örnek veriyor yazısında. eee oturduğu koltuktan kim indirdi sanıyorsunuz. çürük bir armutmuş tgb azıcık sallayınca ağacını pat diye düşüverdi. dokunmayın mümtazer'e yarası büyük.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder