AKP’nin 4+4+4 taktiği 16 Mart 2012, 06:58

8 yıllık kesintisiz eğitim sistemine son veren düzenlemeyi, hafta sonu kavgayla komisyondan geçiren AKP, teklifi genel kurula getirmek için, nöbetçi meclis başkanvekili sırasının AKP’’lilere gelmesini bekliyor. Öte yandan Meclis Başkanı Cemil Çiçek muhalefete el altından, gayrıresmi uzlaşma komisyonu önerisi ilettiği iddia edildi. Çiçek, konuyla ilgili soruyu geçiştirdi.
Kesintili eğitim düzenlemesini kavga çıkarıp oldu-bittiyle komisyondan geçiren AKP grubu, teklifi genel kurula indirmek için, iki hafta daha bekleyecek. Nedeni ise, Genel Kurul'da oturumu AKP'li Meclis Başkanvekiline denk getirmek.

Bu hafta Genel Kurul’da CHP’li Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu var. Gelecek hafta da MHP’li Meclis Başkanvekili Meral Akşener nöbetçi.

AKP’li Mehmet Sağlam ya da Sadık Yakut’a ise iki hafta sonra genel kurulda nöbetçi başkanvekilliği sırası gelecek. AKP'nin diğer planı da; teklifi “temel yasa” kapsamında görüştürüp, her gün görüşmeler bitinceye kadar Meclis’i çalıştırmak.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek de AKP Grubu'nun planlarını bozmayacak, muhalefetin de tepkisini çekmeyecek formül arayışında.

Çiçek’in üzerinde çalıştığı formülün, her partinin katılımıyla gayri resmi bir “uzlaşma komisyonu” olduğu belirtiliyor. Çiçek’in bu formülü, muhalefet partilerinin grup yöneticilerine ilettiği de kaydediliyor.

Ancak öneriye CHP ve MHP olumlu yanıt vermiş değil. CHP ve MHP teklifin oldu-bittiyle geçirilen maddelerinin yeniden müzakere edilmesi konusunda ısrarlı. Teklifi, Erdoğan’ın talimatıyla Pazar günü komisyondan geçiren AKP’liler ise yeniden müzakereyi reddediyor.

Komisyon önerisi iddiası Cemil Çiçek’e de soruldu. Çiçek, “bunlar benim ağzımdan çıkan telaffuz sözler değil” dedi.
Çiçek, şunları söyledi; “Bunlar benim ağzımdan çıkan telaffuz sözler değil. Ben şu an tutanakları bizzati kendim okuyorum. Hepsini getirttirdim. Aşağı yukarı bin sayfaya yakın bir tutanak teker teker okuyorum. Ayrıca arkadaşlarımız da çalışmaları yapıyor. Kaldı ki komisyon raporu da bana gelmedi. Ondan sonra bunların hepsini değerlendireceğim ve bir karar vereceğim. Onun dışındakilerin hepsi benim dışımda 'olsa olsa şöyle olur, böyle olur' ya da temenni niteliğindeki görüşlerdir onlara da saygı duyarım.”

Yorumlar

ufuk kol :

unutmayalım ki sayın çiçek, ağzında bal olan arının, kuyruğunda da iğnesi vardır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar