Özgür tutsaklardan tutsak eserler sergisinin 6.sı 26 Şubat 2013, 10:19

Özgür tutsaklardan tutsak eserler sergisinin 6. sı Kadıköy, Caddebostan Kültür Merkezinde, kalabalık ziyaretçi eşliğinde açıldı.
Derya Derviş

Balyoz davasından tutuklu yargılanan, Silivri cezaevi ile Hasdal, Hadımköy, Maltepe askeri cezaevlerinde kalan muvazzaf ve emekli subayların tutukluluk süresince yaptıkları resim, ebru, şiir ve maket çalışmalarından oluşan sergi Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezinde açıldı.

Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen'in oğlu Can Örgen'in yaptığı konuşma geceye damgasını vurdu.

"Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" isimli serginin açılış törenine, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi ve Vardiya Bizde Platformu sözcüsü Nilgün Doğan, Gazeteci Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Emekli Koramiral Atilla Kıyat, Yazar Erol Mütercimler, cezaevinde tutuklu bulunanların yakınları ve kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Bu ülkenin bağımsızlığını savunanlar kendi ülkesinde tutsaklar.

Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “ Bu gün burada Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyiz dediği için tutsak edilen subaylarımızın eserlerini sergiliyoruz. Laik hukuk devleti için yoğun çaba harcayanlar hedef haline geldiler. Bu ülkenin bağımsızlığını savunanlar kendi ülkelerinde tutsak durumdalar. Yargı yok adalet yok, hukuk yok. Beş yıl önce başlayan safsatalar ve hala devam eden dalgalar var. Toplumun ciddi kesimi bunun bir safsata olduğunu anladı. 80-90 yıldır demokrasi ile yaşayan bu ülkenin bu kadar küçük bir güce teslim olması mümkün değil, yeterki güçlerimizi birleştirelim ve birlik olalım. İçerde onurlu mücadele edenlerin yanında, dışardakileride onurlu mücadeleye çağırıyorum” dedi

Daha sonra söz alan Nilgün Doğan da "Bize bu sıkıntıları yaşatanları ölünceye kadar affetmeyeceğiz. Onların vücutlarını almışlar ama duygularını, düşüncelerini, beyinlerini, sevgilerini tutsak edememişler. En önemli şey sağlık, birçoğu özellikle emekli olanlar içerde sağlıklarını kaybettiler. Uğrunda ölmek için giydikleri üniformalarını, istikballerini o güzel mesleklerini kaybettiler, sebep olanlar bunların hesabını asla asla veremeyecek” dedi.

Albay’ın oğlu hem ağladı hem ağlattı.

Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen'in oğlu Can Örgen de yaptığı konuşmada "Benim babam 2 sene önce tutuklandı, 3 sene önce, 5 sene önce tutuklananlar var hepimizin acısı aynı, ben bu sergiyi güneş tutulmasına benzetiyorum. Güneş tutuldu, hava karardı babalarımız tutuklandı, tutulmadan sonra hava aydınlanmaya başlar işte buradaki eserler o aydınlanmanın işareti , Daha sonra güneş yeniden doğacak ve babalar dışarı çıkacak ve aydınlık günler geri gelecek “ dedi. 12 yaşındaki Mehmet Can konuşmasını gözyaşları içinde tamamlarken salonda bulunanlarda gözyaşlarını tutamadılar. Mehmet Can babaannesi tarafından sakinleştirildikten sonra konuşmasını “Vatan haini diye alınan insanlar bu kadar şerefli olabilirler mi?" diyerek sonlandırdı.

Vardiya Bizde Platformunun organize ettiği sergi 25.02.2013 – 05.Mart.2013 tarihleri arasında ziyarete açık olacak

Eser Sahipleri şu isimlerden oluşuyor: Kemalettin Yakar, Önder Çelebi, Derya Günergin, Mehmet Örgen, Haldun Ermin, İkrami Özturan, Güven Ertaş, Mücahit Erakyol, Berker Emre Tok, Serdar Okan Kırçiçek, Semih Çetin, Cem Çakmak, Cem Gürdeniz.

ulusalkanal.com.tr

 

Yorumlar

MUTENA ÇORUH :

sevgili resim sever dostlarim bu sergi gezilir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar