banner864

Bodrum Almanya’da sergiyle tanıtılacak 05 Ocak 2012, 16:02

Tarihi Bodrum kenti, Almanya'da bir sergiyle tanıtılacak. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin davetiyle Bodrum'u gezen Alman arkeoloji öğrencileri, burada inceledikleri tarihi mekanların birer maketini yapacak, sonra da işlerini Almanya'da açılacak sergide toplayacaklar.
Alman arkeoloji öğrencileri, Bordum'un tarihi mekanlarını ülkelerinde tanıtacak.
Marburg Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri, Bodrum'daki tarihi mekanların birer maketini yapacak. Sonra da bu maketlerle Almanya'da "Antik Halikarnas'tan Günümüze Bodrum" adıyla bir sergi açacak.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi; 30 ülkeden arkeoloji öğrencilerini, arkeologları ve tarihçileri Bodrum'a davet etti. Davet kapsamında Bodrum'a gelen Alman öğrenciler; Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Kral Mosulos'un mezarını gezdi. Gezi sırasında tarihi canlandırmalar da yapıldı.

Ege Üniversitesi ile Muğla yöresinde 7 yıldır kazı çalışmaları yapan Marburg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Winfred Held, Bodrum hakkındaki çalışmalarını anlattı. Marburg, şunları söyledi: "Bodrum, gerek toprak üstü gerekse de su altı tarihi zenginlikleri ile Anadolu ve Avrupa'nın kültür açısından en zengin kentlerinden biri. Amacımız ülkemizde Bodrum'u ve tarihi mekanlarını görmeyen vatandaşlarımızın dikkatini bu kültür ve tarih kentine çekmek. Özellikle dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mousolos'un Mezarı'nın canlandırılmasını ve maketlerini aslına uygun olarak yapmak için çalışmalara şimdiden başladık.”

Yorum Gönder