AKP yeni kozunu masaya sürdü 18 Nisan 2012, 21:01

12 Eylül davası ve 28 Şubat soruşturması ve Meclis'teki kayıkçı kavgası... Bütün hamleler, yeni anayasanın bu Meclis'ten geçirilmesi için! Ve sıra, bu sürecin yeni hamlesinde... AKP, anayasa yazım sürecine geçilmeden önce "tutuklu milletvekilleri kozu”nu masaya sürdü. Muhalefetteki anayasa tereddütlerini gidermek amacıyla, tutuklu vekilleri salıvermek için göz kırptı. Sürecin baş aktörü, yine Cemil Çiçek... Çiçek, grubunda tutuklu vekiller bulunan muhalefet partilerinin grup başkanvekillerini bir araya getiriyor.
Yeni Anayasa konusunda, kamuoyundan beklenen desteği bulamayan AKP, anayasa yazımı başlamadan önce muhalefeti hizada tutmak için yeni hamlesini yaptı.

Salı günü Tayyip Erdoğan ile görüşen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, muhalefetin kapısını çalacak. Muhalefete haber uçuran Çiçek, tutuklu milletvekilleri konusunda yeni bir girişim başlatmak için liderleri toplantıya çağırdı. Partilerin grup başkanvekilleri perşembe sabahı, Cemil Çiçek'le bir araya gelecek.

Meclis kulislerine hakim görüş, tutuklu milletvekilleri konusundaki bu hamlenin yeni Anayasa konusuyla doğrudan ilişkili olduğu.

Çünkü anayasa konusunda Meclis dışında işler AKP'nin umduğu gibi gitmiyor. Kamuoyunda beklenen ilgi yaratılamadı.
Yurt genelinde düzenlenen, "bölünme anayasasına hayır" sloganı altında toplanan Milli Anayasa Forumlarının CHP ve MHP tabanındaki etkisi de büyük.

Cemil Çiçek, muhalefet partileri içinden gelen tepkileri bastırmak için zaman zaman tehdit yolunu da seçti.

Ancak bütün engellemelere karşın yeni anayasa konusunda muhalefet partileri içinden yükselen itiraz sesleri kesilemedi. CHP ve MHP tabanında parti merkezlerine bölünme anayasasına ortak olmamaları doğrultusunda tepkiler ulaşıyor.
Bu nedenle sürecin başından itibaren bu aşamada durumları masaya getirilmek üzere bekletilen tutuklu milletvekilleri konusu gündeme getirildi.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Özgür :

bu zamana kadar neden salmadınız. adamlar suçsuz güçsüz tutuklandılar. sakın akp tuzağına düşmeyin!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder