banner864

Barzani özerklik için tarih verdi 27 Nisan 2012, 18:35

Irak'ın kuzeyindeki kukla yönetim lideri Mesud Barzani, ayrı Kürdistan devleti için yeni bir hamle yaptı. Barzani, merkezi Irak devletinden ayrılmak için Eylül ayında referandum yapacaklarını ilan etti.
Irak'ın kuzeyindeki kukla yönetim lideri Mesud Barzani Irak'ın parçalanması için Eylül ayında referanduma gideceklerini açıkladı.

Peki Washington ve AKP iktidarının da rol aldığı bu süreç nasıl işledi? "Amerika'ya Irak'tan çekilmeyin" dedik diyen Başbakan Erdoğan, Irak merkezi yönetimine karşı, Amerika'nın yanında yer aldı. AKP hükümeti, Irak'ın merkezi yönetimine karşı Barzani ve Tarık Haşimi'yi destekledi.

Ardından Barzani ve Haşimi Ankara ve Washington arasında mekik dokudu. Hatta Irak nezdinde kanun kaçağı olan Haşimi'ye devlet koruması tahsis edildi.

Aynı günlerde, BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ile Demokratik Toplum Kongresi eş başkanı Ahmet Türk de, Washington'dan "özerklik" çağrısında bulundu.
Tüm bu olanlara paralel olarak, bir özerklik ilanı da Irak'ın kuzeyinden geldi. Barzani, merkezi yönetim onaylamazsa Eylül ayında Kürtlerin merkezi yönetimden ayrılmak için referanduma gideceklerini açıkladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

sydneyden turan :

sevgili hocam avstralyada yavas yavas turkiyeye benzemeye basladi. galiba kapitalizm yikilmadikca fakirlerin yasamasi zor gibi.allaha emanet ol.

Reis :

o kadar haklısınızki hocam bızım dilimiz oldunuz agzınıza saglık

Rüstü Sentürk :

barzani intihar edecegi tarihi veriyor,zannediyorki sam amcasi ile rte abisi onu kurtaracak.kürtler yasadiklari her devlete ihanet etmislerdir ayni ermenilerin tarih boyunca kullanildiklari gibi kullanilmislardir.birgün bu bölgede esasli bir savas cikarsa ilk yok edilecek olanlar kürtlerdir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder