Kayseri saldırısı sonrası müzakere 25 Mayıs 2012, 21:40

Kayseri saldırısını değerlendiren Başbakan Erdoğan, müzakere konusunu gündeme getirdi. Erdoğan, "Terör örgütünün uzantısının tavrı çok çok önemli" dedi. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise Erdoğan'a çağrı yaptı ve "MİT'in görüşmesi için ne bekliyorsunuz?" dedi.
Başbakan Erdoğan, intihar saldırısı ardından yaptığı açıklamada, BDP'nin tavrının belirleyici olduğunu ifade etti.
“Farklı yaklaşımlar sergileyenlerin önce buna cevap vermesi lazım. Başta terör örgütünün uzantısı durumunda olan siyasi partinin bu tavırlar karşısındaki durumu çok çok önemli. Onun için tabii bizler çok daha kararlı bir şekilde bundan sonraki süreçte de bu müzakeremizi bölücü terör örgütüyle devam ettireceğiz.”

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Uludere olayıyla ilgili hükümeti eleştirenlerin terörün dümen suyuna girdiğini iddia etti.
“O süreçteki olan hadise sonuç alınmamış, soruşturması devam eden bir dururumdur.”

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise MİT'in PKK ile, hükümetin de BDP ile görüşmesi gerektiğini vurguladı. Kaplan, Meclis'i terör konusunu konuşmak için acil toplantıya çağırdı.
“İşte bugün yaşadığımız olay ortada. MİT Müsteşarının gidip görüşmesi için daha siz neyi bekliyorsunuz? BDP ile müzakere etmek için siz daha neyi bekliyorsunuz? Her gün ülkenin dört bir yanında acılar yaşıyoruz, anaların yürekleri dağlanıyor. Biz bu sorunu acil bir gündemle mecliste ne zaman konuşacağız? Meclis içinden ve dışından akil insanlar ve Meclis'te grubu olan partiler arasında bir çalışma yapamaz mıyız? Siyaset kurumu acz içinde midir? Siyaset kurumu bu sorunun sahibi değil midir?”


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder