banner864

Esad düşmanlığının nedeni! “AKP Sunni bir kemer oluşturuyor“ 05 Ekim 2012, 18:41

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Suriye sınırındaki gerginlikten AKP hükümetinin de sorumlu olduğunu yazdı. Con Coughlin imzalı haber-yorumda, "Eğer Suriyeli muhalifler sınırın Türkiye tarafında faaliyet gösteriyor ve Türk yetkililer buna göz yumuyorsa, o zaman Suriye askerleri de onlara ateş açma hakkını kendilerinde görmüş olabilirler," diye yazdı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'dan sonra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da tezkerenin için barış için verildiğini söyledi.

Ancak AKP hükümetinden ardı ardına yapılan bu tür açıklamalar Batılı gazetecileri bile ikna etmeye yetmedi.

İnghiltere'nin en eski gazetelerinden Daily Telegrah'ın yazan Con Coughlin, "Türkiye'nin büyük oyununa dikkat" başlıklı yazısında tezkere olayını yorumladı.

Coughlin, Akçakale'de 5 can kaybına yol açan olayda sadece Suriye'nin suçlu olmadığını yazdı. Haberde, "mesele bölgedeki çatışmaların ateşine körükle gitmek olunca Tayyip Erdoğan da tam anlamıyla suçsuz olduğunu iddia edemez" diye yazıldı.

İngiliz yazar Coughlin, Türkiye'nin Katar ve Suudi Arabistan'la beraber çalışıp, son bir yıldır Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirme planlarına liderlik yaptığına dikkat çekti. Yazar, bu ülkelerin ayrıca Esad'ın Alevi yönetici kliğini Şam'dan sürmeyi istediğini savundu.

Türkiye, Suriye'deki muhaliflere verilecek uluslararası desteği dikkatli bir biçimde koordine ediyor. Muhaliflere ulaştırılacak silahların, yardımın ve gönüllülerin sınırdan geçirilmesi için Türkiye'nin güneyinde bir komuta merkezi kurduğu bilgileri bile var. Kısacası, Esad'ın hâlâ iktidar koltuğunda oturduğu rejimin değişmesi için Türkler canla başla çalışıyor.

Daily Telegraph yazarı, Akçakale'de Suriyeli muhaliflerin ateş etmiş olabileceğine dikkat çekti. Coughlin, Erdoğan'ın şimdi Mısır'da seçimlerden galip çıkan Müslüman Kardeşler ve bu gruptan gelen Devlet Başkanı Muhammed Mursi'ye yanaştığını söyledi.

Tıpkı Mursi gibi Erdoğan da Suriye'de Müslüman Kardeşler'in ülkedeki krizden kazanan taraf olarak çıkmasından memnun olur. Böyle bir durum Kuzey Afrika'dan Doğu Akdeniz'e kadar bir 'Sünni kemer' olacak ve 'İslamcı hükümetler ağının oluşmasına yol açacaktır.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ortaçağa ta geri döndük.!!! :

21'inci yüzyılda islam içinde mezhep savaşları... 1000 yıldan fazla inaılmaz bir geri gidiş....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar