Recep Güven kimdir? Ergenekon tertibindeki rolü 09 Ekim 2012, 18:42

Peki, AKP, CHP, MHP ve BDP'lilerin sahip çıktığı Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven kim? Ergenekon ve Balyoz tertiplerde hangi görevleri üstlendi? Faili Meçhul cinayetlerin yaşandığı 91 ila 95 yılları arasında Diyarbakır'da neler yaptı?
Recep Güven Diyarbakır Emniyet Müdürü İçişleri Bakanlığı'nın son atama kararnamesiyle Siirt'ten Diyarbakır'a atandı. İstihbaratçı kökenli Emniyet Müdürü…

“DAĞDA ÖLEN TERÖRİSTE İÇİM ACIR”

Güven, gündeme bu sözlerle oturdu. Ancak bugüne kadar Türkiye gündeminin ön sıralarındaki olaylarda hep Recep Güven imzası vardı.

Recep Güven 1991 ile 1995 yılları arasında Diyarbakır'da görev yaptı. Güven'in kentin istihbaratından sorumlu olduğu bu 4 yıl, tarihte unutulmayacak bir sayfa olarak kaldı. Güneydoğu Anadolu'da bugün bile aydınlanamayan faili meçhul cinayetlerin büyük bölümü bu 4 yılda işlendi.

ERGENEKON TERTİBİNDEKİ ROLÜ

Recep Güven, Ergenekon tertibinde kritik bir role sahip. Daha kimse "Ergenekon" adını dahi bilmiyorken, Recep Güven, "örgüt şemasını" dönemin İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun'a sundu. Tertibin düğmesine basan Güven'le yaşanan diyaloğu Sabri Uzun mülkiye müfettişlerine verdiği ifadede anlattı.

Güven'in Emniyet İstihbarat Dairesi'nde çalıştığı dönemde de "Adli olmayan telefon dinlemeleri" yaygınlaştı.

Danıştay saldırısı ve Şemdinli'de Umut Kitapevi'nin bombalanması olayları da Recep Güven'in Emniyet İstihbarat Dairesi'nde görevli olduğu sırada gerçekleştirilen karanlık olaylar olarak tarihe geçti.

FAİLİ MEÇHULLER DAVASI'NA DA GİRDİ

Güven, Emekli Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı faili meçhuller davasında da önemli bir role sahip. Davada yargılanan PKK itirafçısı Hıdır Altuğ, "Recep Güven"in kendini yönlendirdiğini, 'Savcıya askerlerin aleyhine ifade ver. Biz onları kulaklarından tuttuğumuz gibi içeri atıyoruz' dediğini" anlatmıştı.

Recep Güven'in en önemli icraatlarından biri de PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın devşirilmesi… Güven'in kontrolünde olan Aygan, Ergenekon sürecine İsveç'ten yaptığı açıklamalarla katkı sundu. Aygan, Ergenekon-PKK işbirliği iddiasını desteklemek için Ergenekon savcılarına ifade vermişti.

ulusalkanal.com.tr
AYDINLIK’TAN DEVLET BAHÇELİ’YE JET YANIT: PANİK GÖRÜYORUZ, SÖZLERİ DAVALIKTIR

Yorumlar

MUSTAFA ÖZ... :

önce bir insanın öz geçmişini okurken saygılı olalım ve yaptıqı işleri gün yüzüne çıkarmanın deşifre etmenin hoş olmadıgını ögrenin! yapmış oldugnuz her neyse umarım ileride başınıza iş açmaz gazeteci kardeşim. gün gelir hesap sorarlar sizi ilgilendirmez.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder