banner864

Erdoğan’ın hiçbir dediği tutmadı! “Rusya ve Çin yanımızda“ dedi ama... 10 Nisan 2012, 18:55

Başbakan Erdoğan Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de Annan planının yürümediğini, üstelik Rusya ve Çin'in de fikir değiştirdiğini öne sürdü. Ancak Erdoğan'ın hiçbir iddiası tutmadı. Rusya, Çin ve Suriye'den Erdoğan'ın tüm iddialarına yalanlama geldi.
Başbakan Erdoğan, Pekin'de yaptığı basın toplantısında Çin'den çok umutluydu. Çin'in Suriye konusunda eskisi gibi düşünmediğini savunan Erdoğan, Suriye konusunda Çin Devlet Başkanını ikna edeceğini söyledi.
Ancak Erdoğan'ın bu sözlerini Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bir açıklama yalanladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Weimin, Annan planını destekledikleri söyledi. Weimin, "Çin hem muhaliflerin hem de Suriye yönetiminin derhal silah bırakmasını istemektedir" dedi.
Erdoğan'ın bir diğer iddiası da Rusya ile ilgiliydi. Erdoğan Rusya'nın da Suriye konusunda fikir değiştirdiğini öne sürdü.

“Rusya Federasyonu da aynı şekilde bakmıyor. Yani başta çok daha farklı bakıyordu, ama şimdi aynı şekilde bakmıyor. Örneğin şu ziyaretlerin ardından biz Rusya'yla da tekrar oturacağız. Dün mesela Sayın Lavrov'la Ahmet Bey'in görüşmesi oldu. Başta farklı yaklaşırken, sonradan, işte o zaman birlikte çalışalım. Ama bu yaklaşım Sayın Putin'in de yaklaşımıdır, Sayın Medvedev'in de yaklaşımıdır. "Beraber çallışalım" bunu söylüyorlar. Fakat BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'nin artık eski desteği bulacağından emin değilim.”

Rusya'dan gelen açıklama, bu iddiayı da yalanlıyordu. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le yaptığı basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'ye açık çağrı yaptı.
Lavrov, Türk hükümetininn Suriyeli isyancılara verdiği desteği kesmesini istedi. Lavrov, ''Bir kez daha muhalefete ve muhalefet üzerinde ve özellikle silahlı muhalefet üzerinde etkisi olan tüm devletlere, bu güçlerini acil bir ateşkes için kullanmaları çağrısında bulunuyoruz. Dün Türkiye Dışişleri Bakanı ile yaptığım telefon görüşmesinde de söylediğim buydu." dedi.
Erdoğan'ın iddiaları bununla da sınırlı kalmadı. Annan planının yürümediğini ifade etti.

“Biz inşallah dedik. Ama bizim inşallahımız tutmadı. Tutmadığını çünkü görüyorduk. Sayın Annan'a bunu söylediğimiz halde, Annan çok umutluydu, ama tutmadığı da ortaya çıktı.”

Erdoğan'ın bu iddiasına ise çifte yalanlama geldi. Moskova'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Annan planının uygulandığını bildirdi. "Yaşadıklarımızın bir parçası da Türkiye" diyen Muallim, Ankara'nın da Annan planına bağlılığını bildirmesi gerektiğini söyledi.
Kofi Annan'da Hatay'da planın başarısızlığa uğradığını söylemek için erken olduğunu, muhaliflerin de silah bırakması gerektiğini söyledi.

Ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Rüstü Sentürk :

evet rusya ve cin basbakanin yanibasindalar,hatasini bekliyorlar ensesinde boza pisirmek icin...

Birol YILMAZ :

sana ne suriyeden, önce sen kendi ülkene demokrasi getir. işçi-memur-esnaf-öğrenci-hukukçu herkes ayakta. sen onları coplatıyorsun.gerçek aydınlar silivride. çok yakında bu millet de eline silah alırsa sakın şaşırma... despotluk nereye kadar sürer...kendi halkını hiçe sayan bir diktatör kalkıp suriyeye ne yapıyorsun diyebilir mi ?

Misafir :

annan planı suriyeyi 3e bölme bizi 2ye bölme planıdır.bu bu kadar açıktır.türkiyenin çabaları dikkate ve kaide alınacak nitelikte değildir.gücünü yitirmiş ordusu olmayan bir ülkeyi kimse ciddiye almaz,direktif verme niteliği kaybolmuş bir ülke halindeyiz.1999a kadar ankara antlaşması yapmış büyük bir ordumz vardı.şimdi sadece konuşmaktan ibaretiz.suriyeu bile sen müdahilsin ayağını denk al diyor bize.bizimkiler yarabbi şükür diyor.ok böyle komedi.gittiğimiz ülkelerde trn bakanı karşılıyor.biz destekten bahsediyoruz.aklı başında hiçbir ülke suriyeyi amerikaya ve taşeronlarına harcatmaz.suriye ile bizim savaşma gücümüz olmadığı gibi aklı başında hiçbir türk insanı vatanını koruyan insana saldırmaz.masum öldürmez.ırakta amerika ile birlikte olmanın bedeli tam 1.5 milyon insan öldü elde var sıfır.burada milyonlarca ve üstelik 2 milyonu türkmen olan bir ülkeye bombalatmaya çanak tutmaya radar kurdurmaya ne gerek var.bunun zararı bize ve suriye halkına olur.zaten ordumuzda yok maalesef.

Ozgur :

ciddiyetsiz adam. kimse kaale almiyor artik. sessiz (ve cahil) cogunluk dışında.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar