banner864

BM Çin ve Rusya’ya takıldı 02 Şubat 2012, 09:05

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen Suriye toplantısında Amerika Suriye konusunda resti çekti ama resti gören olmadı. Çin ve Rusya Suriye'deki sorunun askeri yöntemlerle çözülmemesi ve Esad yönetimine destek konusunda ortak tavır aldı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen Suriye toplantısına Rusya ve Çin'le Batılı ülkeleri arasındaki çatlak damga vurdu.
Toplantıda Arap Birliği'nin hazırladığı karar taslağı görüşüldü, ancak bir sonuç çıkmadı.
Arap Birliği'nin hazırladığı, ve Amerika, İngiltere ve Fransa'nın desteklediği tasarıda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad hedef gösterildi. Hatta, açık bir dille Esad'ın görevini bırakması talep edildi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ve Katar Başbakanı El Tani, BM Güvenlik Konseyini Beşar Esad yönetimine karşı biran önce harekete geçmeye çağırdılar.

Amerika, toplantıda Suriye'ye rest çekti ama bu rest havada kaldı. Clinton, Birleşmiş Milletler'e üye ülkelere seslendi ve "Ya bizimle Suriye halkının yanındasınızdır ya da şiddetin devam etmesinde suç ortağı olursunuz" diye gözdağı verdi. Clinton bu restin ardından Amerika'nın Suriye'ye askeri müdahalede bulunmaya niyeti olmadığını belirtti.
Amerika, Arap Birliği, İngiltere ve Fransa'nın Suriye konusundaki tavrına Çin ve Rusya'dan sert itiraz geldi.
Çin ve Rusya Suriye'deki sorunun askeri yöntemlerle çözümüne karşı çıktı ve Esad yönetimine destek verdi.

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Li Baodong Çin'in Suriye sorununun silahla çözülmesine karşı olduğunu söyledi. Li, Çin'in Suriye'deki rejim değişikliğine de karşı olduğunu, böyle bir girişimin BM Tüzüğü"ne ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu dile getirdi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, "Rusya'nın politikası insanları istifaya çağırmak değil" diyerek tepkisini ortaya koydu.
Rusya'nın Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin ise, BM Güvenlik Konseyi'nde Libya ve Suriye başta olmak üzere artık uzlaşma döneminin sona erdiğini söyledi. Çurkin, Suriye'de rejim değişikliği talep ettiği için önceki tasarıyı veto ettiklerini hatırlattı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

KEMAL İŞKAR :

tayyi̇p erdoğan ve davutoğlu abd uşaklari halka muhakkak bunun hesabini vereceksi̇ni̇z

AB'den Ahmet :

haber dogru gibi geliyor. bugun aciklanan ek bilgilere gore agir yarali olarak ele gecirelen pilot bugun hayatini yitirdigi soyleniyor. turkiye kardes bir millete cok buyuk haksizlik ediyor.

sydneyden turan :

sozde musliman suriye ve turkiyenin bu aci hallerine israil gulerek bakiyor. siz birbirinizi yiyin sira bana gelir diyen israilin turkiyedeki yandaslarida gobek atiyor. devam musluman kardesler devam........

sydneyden turan :

ortadogunun en demokrat ulkesini bolmek icin musluman dusmani amerikayla batiyla beraber olanlarin cani cehenneme......

murat yilmaz :

bravo cin ve rusyaya bu gozu donmus azgin amerika ve ab kopeklerine cevaplarini iyi vermisler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar