banner864

Can Dündar: Ergenekon’u Amerika kurdu 10 Temmuz 2012, 19:47

Gazeteci Can Dündar, Ergenekon davası'nın 202'inci duruşmasında tanık olarak dinlendi. Duruşmada çarpıcı açıklamalarda bulunan Dündar, 1997 yılında yazdığı "Ergenekon" örgütünün bugün yapılan yargılamalarla ilgisinin olmadığını belirtti. Dündar, devlet içindeki gizli yapıları yazan kişilerin bu mahkemede sanık yapıldığını söyledi.

Özel Görevli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nın 202'inci duruşmasında gazeteci Can Dündar ile eski Başbakan Bülent Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak dinlendi.

Can Dündar, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın da aralarında olduğu 273 kişinin yargılandığı davada çarpıcı açıklamalar yaptı.

Dündar, Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk'un "Sanıklar arasında dostunuz düşmanınız var mı" sorusuna "Gazeteci dostlarım var" şeklinde yanıt verdi.

1997 yılında Celal Kazdağlı ile "Ergenekon" adlı kitabı yayınladıklarını belirten Dündar, kamuoyunun bu ismi ilk kez Erol Mütercimler'den duyduğunu hatırlattı. Dündar, kitapta anlatılan Ergenekon örgütünün Amerikalılar tarafından kurulan derin devlet olduğunu belirtti.
“Bizim üzerinde durduğumuz örgüt, NATO ülkelerinde, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikalılar tarafından kurulan devlet içindeki gizli yapılardı. Bülent Ecevit de Başbakanlığı sırasında tesadüfen bilgi sahibi olduğunu açıkladı. Özel Harp Dairesi'nde bu yapılanma olduğunu ve üzerine gittiğini anlattı. Örgütün peşine düştüğünü Genelkurmay Başkanından bilgi alamadığını söyledi.”

Dündar, kitapta bahsedilen örgüt ile bugün "Ergenokon" adı altına yapılan yargılamaların birbirinden farklı olduğunu söyledi.
“Benim gördüğüm Ergenekon, bugünkü yargılama ile ilgisi olmayan yapıydı. Susurluk'ta ortaya çıkan bu yapının anlaşılması için röportajlar yaptık. Faili meçhul cinayetlerde hep aynı isimleri gördük. Ülkücü tetikçiler kullanıldı. Gazeteci arkadaşlarım Mustafa Balbay, bu konuda yazılar yazdı, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek Susurluk'ta ortaya çıkan yapılara dikkat çeken kitaplar yazdı, Devlet içindeki gizli yapılara tanık olan bu insanlar, paradoksal bir şekilde burada sanık oldular.”

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar