banner864

Eyalet yasası Gül’e takıldı 16 Kasım 2012, 19:37

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "eyalet yasası" olarak anılan büyükşehir yasasını Anayasa'ya karşıtlık yönünden inceliyor. Bu bilgiyi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın açıkladı. Gül'le görüşen Akaydın, "Cumhurbaşkanı yasanın ortak aklın eseri olmadığını düşünüyor" dedi.
Eyalet yasası için "federalizm" vurgusu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu görüşünde. Akaydın, “Bu yasa ile Türkiye’deki belediyelerin yüzde 54’ü kapanacak yani bu, Anayasanın çok değişik maddeleri ile de çelişen bir durum” dedi.

Akaydın, Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmeyi de açıkladı: “Güzel bir diyalog yaşandı anayasaya aykırılıklar vurgulandı ben de özellikle Antalya özelinde bunun vurgulanabilirliğinin ne kadar güç olduğunu açıkladım.”

Akaydın Cumhurbaşkanının yasaya nasıl yaklaştığını şu sözlerle aktardı: “Cumhurbaşkanı da ‘ben de isterdim ki bu ortak aklın eseri olarak gelsin’ dedi. ‘Ama Türkiye’de böyle olmuyor. Cumhurbaşkanı olarak bunu Anayasa karşıtlık yönünden incelemem lazım’ dedi. Dosyayı aldı ve ‘İlgili kurumların da anaysa ile çelişen maddesi olup olmadığını titizlikle inceleyeceğim’ dedi. Bir anlamda mesaj verdi. Cumhurbaşkanı olarak Anayasal boyutta bakarım demek istedi.”

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

sydneyden turan :

bir defa olsun su vatan icin birseyler yap yeter artik gulmusun dikenmisin bu yasayi veto etde vatandaslar biraz olsun sevinsin.................

Ütopya Perest :

abdullah gül herhalde bu yasanın başkanlık sistemi için bir ön hazırlık olduğunu ve bu işten rte'nin kârlı çıkacağını görmüş olabilir. gül, kendi makamını korumak adına bu yasayı gerçekten veto edebilir. eh, ne diyelim... yesinler birbirlerini...

yurtseven öztürk :

bu akpde oyun çok ben abdullah gülede inanmıyorum. ama unutmasınlar artık türk halkı uyandı o eyalet sistemini uzayda uygularlar(tabi efendileri müsade ederse)yazık ki türk topraklarında böyle vatan hainleride yetişiyor saygılar

anonim :

sayin cumhurbaskanimiz ikidir rte ters koseye yatiriyor. o bile dava arkadasini davasindan dondunun farkinda...

güz kaya :

bır kere türk halkının adına karar verse cumhur başkanlığının hakkını verse başbakanın memuru gibi çalışması nasıl halkın cumhurbaşkanı dedırtmese ama aynı yolda yürüdükleri geldiklerı anlamında çok önem arzedıyor ... bır kere doğru karar beklıyor türk halkı ..

sadık :

aferin

Timur :

gül, erdoganin kendisini ezip geçecegini çoktan gördü, ortalik iyice karman çorman olacak. akp gidecekte su chp ve mhp abd'den korkmayip aklini basina alsa olmaz mi ? sanki 500 yil ömürleri varmis gibi korkudan titriyorlar !

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder