banner864

Erdoğan İsrail'e 'efe'lendi 18 Kasım 2012, 16:06

Gazze’ye saldırılarını sürdüren İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Kahire’den seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda 2008 yılında değiliz. 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012’nin şartları 2008’in şartları gibi değildir. Hesabını iyi yap” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mısır’daki temasları kapsamında Türk-Mısır İş Forumu toplantısına katıldı. Mısır Başbakanı Hişam Kandil ile birlikte toplantıya katılan Başbakan Erdoğan, Mısır ve Türk işadamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında Gazze konusuna değinen Başbakan Erdoğan, Mısır’ın yanı başında Gazze’ye bomba yağdırıldığını, Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in Gazze’ye gittiğini ve bu açıdan kendisini kutladığını söyledi. Hişam Kandil’e Gazze’yi sorduğunu söyleyen Erdoğan, “Keşke birlikte olabilseydik. İnşallah o da olur” dedi.

İSRAİL’İN CİBİLLİYETİNDE VAR

İsrail’in Gazze’den kendisine atılan roketleri bahane etmeye devam ettiğini belirten Erdoğan, “3 tane ölüsünü 300 gösteriyor, 3000 gösteriyor. Ama öbür tarafta 50 Filistinliyi 5 gösteriyor. 500-600 tane yaralıyı hiç sayıyor ve yerle yeksan edilen Gazzeliyi görmezden geliyor. Bu maalesef İsrail’in karakteristik yapısıdır, cibilliyetinde vardır. Her zaman bunu böyle yapmıştır, her zaman. Aynını bize yapmadı mı? Uluslararası sularda insani yardım taşıyan Gazze’ye, insani yardım taşıyan tüm 30’u aşkın ulustan insanın bulunduğu o gemiyi vurmadılar mı? 9 tane şehidimi olmadı mı? Oldu. Sadece bir Furkan yavrumuzun vücudundan 5 tane mermi çıktı ve yakın mesafeden atılmış. Bu mermilerden bir tanesi bizzat adli morg tespiti olarak gördüm, iki kaşının arasına sıkılmış bir mermiydi. Bunu yapan kim? İsrail. İsrail budur. İsrail çocuklara acımaz. İşte dün İsmail Haniye kardeşimizin kucağındaki yavruyu gördünüz. Onlar 9 aylık yavruları vuracak kadar acımasızdır” dedi.

DAVOS’TA ŞİMON PERES’E SÖYLEMİŞTİM

“Cumhurbaşkanlarına malum Davos’ta söylemiştim. Siz çocukları öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz. Siz orantısız güç kullanmayı gayet iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet diye bir şey yoktur, insaf diye bir şey yoktur. Siz zulmederek, ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsinizdir. Şimdi bunu periyodik olarak yapıyorlar. Bakın 2008 seçimleri öncesinde yaptılar. Bin 500 o zaman Gazze’de şehit vardı, 5 bin yaralı vardı. Şimdi yine seçim yaklaştı, seçim öncesi yine aynı provayı yapıyorlar”

NETANYAHU’YA “HESABINI İYİ YAP”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslenen Başbakan Erdoğan, “Fakat ben buradan Netanyahu’ya sesleniyorum. Şu anda 2008 yılında değiliz. 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012’nin şartları 2008’in şartları gibi değildir. Hesabını iyi yap. Ben Sayın Obama’ya da söyledim, Sayın Putin’e de söyledim. Kendilerine özellikle de ifade ettim. Gelin fazla vakit kaybetmeden süratle şu ateşkesi ilan edelim, şu iş durdurulsun. Fakat dün yine devam etti. Siz İsrail tarafını ikna edin, biz de Hamas’la görüşelim, Mısırlı kardeşlerimizle görüşelim, şu işi biran önce yoluna koyalım. Dün gördüğünüz gibi başbakanlık binasını, hükümet etme binasını da vurdular, yerle bir ettiler. Siyasi liderler vurulmaya başlandı. Bunun üzerinde duruluyor. Eğer dürüstlerse, samimi iseler, o zaman egemen güçlerin yapması gereken bir şey var” dedi.

ARAP BİRLİĞİNE SİTEM: “SESİNİZ NE ZAMAN ÇIKACAK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İsrail’in Gazze saldırılarıyla ilgili olarak Arap Birliği’ne sitem ederek, “Sizin sesiniz ne zaman çıkacak diyorum. Ne zaman?” dedi.

Türk-Mısır İş Forumu toplantısına katılımcılara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Gazze sorunu hakkında artık çok şey beklemediğini ifade etti. Erdoğan, “Dünyada adaleti ihdas için, özellikle barışı sağlamak için kurulmuş olan bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi artık 5 tane liderin dudakları arasına sıkışmıştır. Oradan çıkacak ifadeler, çıkacak kararlardır tüm dünyayı ilgilendiren. Ama şu anda bu konuda atılmış bir adım ne yazık ki hala yok. Sayın Obama’dan bunu istedik. Ama dün İsrail’in bombalamaları yine devam etti. Söylenen ney? Hamas’a söyleyin roket atmayı durdursun. Yahu İsrail’in canı bu kadar kıymetli de Gazze’de yaşayanların canı kıymetsiz mi? Biz adalet istiyoruz. Biz diyoruz ki eş zamanlı olarak ateş durdurulsun. İstediğimiz bu. Eş zamanlı olarak ateş durdurulsun. İsrail durdurmayacak, Gazze durduracak. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi? Böyle bir anlayış, böyle bir yaklaşım olabilir mi? İşte mesele bunun karşısında dik durmak” dedi.

“SESİNİZ NE ZAMAN ÇIKACAK”

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na da seslenen Erdoğan, “Sizin sesiniz ne zaman çıkacak diyorum. Ne zaman? Yani oturacağız, yemekleri yiyeceğiz, sohbetleri yapacağız. E ondan sonra dağılacağız. Bunun ne anlamı var? Aynı şeyi tabi İslam İşbirliği Teşkilatı’na da sesleniyorum. Siz ne yapıyorsunuz? Kendilerine bunları hep söylediğimiz için burada söylüyorum. İlk defa burada söylemiyorum. Onun için bu kurumların, kuruluşların reforme edilmesi şart. Bu iş böyle yürümez” dedi.

Bu konuda işadamlarına çok iş düştüğünü söyleyen Erdoğan, “Sizin ayağa kalkışınız farklıdır, bunu biliniz. Bilesiniz ki insan hakları noktasında eğer başarılı olamazsak, demokrasi noktasında eğer başarılı olamazsak, özgürlükler noktasında eğer başarılı olamazsak ekonomi de başarılı olmayacaktır. Çünkü bunlar at başı gider. Birisi ileri, birisi geri olmaz. İkisi at başı olduğu sürece başarılı oluruz. Türkiye’de bunu başardığımız için bugün bu noktaya gelebildik. Eğer bunu başaramasaydık bu noktaya gelemezdik. Özellikle İsrail’in kendilerini destekleyen, kendilerini yüreklendiren, sırtlarını sıvazlayan devletlerden aldıkları güçle dünya kamuoyunu, küresel vicdanı hiçe sayarak bu insanlık dışı eylemlerine bunlar devam ediyorlar. İşte biz bunun için güçlü olmak durumundayız. Biz Filistin için, Filistin davası için, Kudüs davası için her zaman güçlü olmak zorundayız. Bu bölgede terörist faaliyetlerde bulunmak, devlet terörü estirmek isteyenlere karşı güçlü olmak zorundayız. Bu bölgede karanlık senaryoları uygulamak isteyenler artık bu bölgede Türkiye gibi, Mısır gibi, Suud gibi, Katar gibi körfez ülkelerinin olduğunu bilmek durumundadırlar. İnşallah artık bebek öldürmek için yola çıkanlar karşılarında güçlü iradelerin olduğunu da görecek, anlayacak ve adımlarını da ona göre atacaklardır. Biz bunu başarmak zorundayız. Bizden sadece kendi halklarımız değil, bölgenin tüm halkları bunu bekliyor, bunu arzuluyor” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

vatandaş :

suud diyor katar diyor şaka yapıyor herhalde bütün gsmhsının%99 u amerikan bankalarında olan çıkardığı petrolün vanasının bile israil tarafından üretildiği suud katar ve amerikancılığı tescilli mursi ile zaten amerikaya göbeğinden bağlı ülkemizden israil korkup vah vah denk alacakmış ayağını,bilmiyorlar ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum filistin davasına en büyük hizmeti arap sosyalistleri ve şii dünyası olmuştur.herhalde suudda olsaolsa paralarını amerika tutarak israilin faizssiz para kullanmasını sağlayarak bir nebze filisti davasına katkı sunmuşlardır.yani sosyo politik denen bir gerçek var ortada konuşuyorlar bilmeden ahmet davutoğlunun stratejikm derinlik kitabına göre bir tane stratejimiz bir tane derinliğimiz kalmadı show business bol konuşma bol konuşma mübarek mursiden adamdı o beğenmedikleri arap sosyalistleri iki kere israil ile büyük savaş yaptılar beğenmedikleri suriye israili kara savaşında yenilgiye uğratmıştır 1967'de hiçbir sunni islamcı israil ile savaşmaz

vatandaş :

kardeşim demezler mi adama bu ne perhiz bu ne lahana turşusu madem bunların cibilliyeti bozuk niye galataportu bunlara satıyordun,madem sütü bozuk parsel parsel tarla satıyorsunuz doğuda israillilere,madem sütleri bozuk sütü bozuğa mayın temizletiyorsunuz ya madem sütü bozuk senin hükümet sözcün israil ile antlaşmamız lazım diyor,madem sütü bozuk niye radar koyuyorsun küreciğe israili korumak için mi?kardeşim madem sütü bozuk cibilliyetsiz bir devlet nire bu devletle açıkça savaşan suriye halkına terörist salıyorsunuz, hükümet olarak akpnin en sevmediği haberler birbirini yalanlayan haberler bunların basında ifşat olmasından son derece rahatsızlar mesela arınç israille barışalım dedi sen başka diyorsun mesela gül füze der sen yok dersin mesela meselauzar gider aslında aynı şeyi diyorsunuz karizma inmiş yere amerikanın söyleyeceklerini yanındakilere söyletiyor kendi kasımpaşa devam.kim inanır dediklerinize bunlar büyük tiyatronun parçasıdır mısır,akp,amerika,israil arasındaki müsamere..

it :

hastir lan

Hayri Bodur :

darısı sizin başınıza...

aa :

mısır gibi, suud gibi, katar gibi ülkelermi bize huzur demokrasi insan haklari getirecek ????? utanmaz adam bize ancak atatürkün ülkesi huzur getirir tüm dünya atatürkün ülkesini örnek aliyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder