Kadın masa tenisi takımı gerici zihniyetin kurbanı mı oldu? 05 Eylül 2013, 18:04

Çavuşoğlu, Antalya Halk Eğitim Spor Kadın Masa Tenisi Şubesi'nin Kapatılmasını 'Skandal' Olarak Yorumladı.
İlgili Galeriye Git Kadın Masa Tenisi Takımı Gerici Zihniyetin Kurbanı mı Oldu?
Haber: Devrim Dönmez, İbrahim Koçak - Fotoğraf: Merve Demirağ / ANTALYA
 

Antalya Halk Eğitim Spor Kadın Masa Tenisi Şubesi'nin liglere haftalar kala kapatılması haberleri gündeme gelirken, kapatılma kararına ilişkin kafalarda soru işaretleri devam ediyor. Kendisi de ülkemize masa tenisinde başarılar kazandıran Masa Tenisi Federasyonu İl Temsilcisi Dr. Kürşat Çavuşoğlu, dört yıl gibi kısa bir zamanda süper lige çıkma başarısı gösteren kadın spor takımının ligden çektirilmesini 'skandal' olarak yorumladı. Masa tenisi branşı konusunda devlet politikası olması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, kulübün bu akıl almaz kararının arkasındaki gerçek sebebin öğrenilmesi için konun takipçisi olacağını belirterek yetkililerden ve masa tenisi camiasından destek istedi.

Sessiz Yükselişteki Masa Tenisi

Batı ülkelerinin ilgi alanı olarak bilinen ve 1953 yılı itibariyle Asyalı sporcuların egemenliği alanına giren masa tenisi branşı, 1966 yılında Tenis Federasyonu'ndan ayrılıp kendi federasyonunu kurunca yükselişe geçti. Ülkemizde de giderek yaygınlaşan masa tenisi sporunda artık dünyada önemli başarılara imza atıyoruz. Hem de sporun futbol olarak algılandığı, milyon dolarlara transfer edilen yabancı futbolcuların hemen her gün gündem konusu yapıldığı ve son dönemde olimpiyatlardan eli boş döndüğümüz koşullarda, sessiz yükselişini gerçekleştiriyor. Üstelik cinsiyet ayrımı gözetmeksizin. Masa tenisinde Antalya Halk Eğitim Spor Kadın Masa Tenisi Şubesi yakaladığı başarısıyla hem ilin hem de ülkenin göğsünü kabartıyorken, kulübün aldığı akıl almaz kararla kadın masa tenisi takımının ligde yer almayacağı öğrenildi. İşte bu haber 'kulüp kapatıldı' olarak gündeme düşerken Ulusal Kanal olarak bizde dört yıl gibi kısa bir süre de inanılmaz başarılara imza atmış, dünya da göğsümüzü kabartmış ve amatör sporcularımızın profesyonellere taş çıkardığı koşullarda alınan bu kararla ilgili Masa Tenisi Federasyonu İl Temsilcisi Dr. Kürşat Çavuşoğlu ile konuştuk. Aynı zamanda Diş Hekimi olan ve bu yıl Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te gerçekleşen 'Masa Tenisi Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları'nda dünya şampiyonu unvanı kazanan Çavuşoğlu, Kerküklü bir Türkmen ve ön görüşmemizde bize "Beni yetiştiren bu vatana borcumu ödemek istiyorum" diyebilecek kadar da mütevazi. Kadın spor takımımızın ligden çektirilmesiyle ilgili olarak görüştüğümüz Çavuşoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

İki Dudak Arasında Masa Tenisinin Geleceği!

Bundan bir kaç gün önce faaliyet programı ile ilgili olarak Türkiye Masa Tenisi Federasyonu'nu arayan Çavuşoğlu, alınan şok kararı böylece öğrendiğini anlattı. Çavuşoğlu; "Ligler bu ay içerisinde başlıyor. Tarihi öğrenmek için aramıştım. Federasyonun bana bildirdiğine göre Antalya Halk Eğitim Sporun faaliyeti durdurulmuş. Bende bir şaşkınlık yaşadım. Antalya'nın gururu amatör bir takım. Kupalar, birincilikler kazandırmış bu kadar başarılı bir takıma yönelik bu kararın alınması bana göre bir skandal" diye konuştu. Kulübün masa tenisi branşını kapatma kararıyla ilgili gerekçesini sorduğumuz Çavuşoğlu, kendilerine bilgi verilmediğini, bundan dolayı hala şaşkınlık içerisinde olduklarını ve neye göre kapatıldığını bilmediklerini söyledi. "Bu kadar başarılı bir kulübün kapatılması şaşkınlık vericidir" diye konuşan Çavuşoğlu; "Bizim şuanda öğrenmek istediğimiz eğer maddiyse sorun, bu takıma Federasyon zaten harcırahını veriyor. Sporcuların kulüpten aldığı maddi bir destek yok. Kulübün bu kararı alması hakikaten Antalya adına büyük bir kayıp. Böyle bu kadar önemli bir takımımızın gerekçesiz, hiç bir şeye dayanmayan, bir kişinin dudağı arasında olması inanılmaz bir olay" yorumunda bulundu.

Kararın Ardında ki Gerçek Soruşturulmalı

Kadın Masa Tenisi Spor takımının başarılarıyla ilgili bilgiler veren Çavuşoğlu, takımın oyuncularını da şu sözlerle anlattı; "2009'da terfi liglerine gitmiştik. Türkiye birincisi oldular. İkinci ligde gene Türkiye birinciliği ve birinci lige çıktıktan sonra da Türkiye ikinciliği aldılar. Bu sene de işte süper ligde oynuyorlar. Burçak Baş bu takımın oyuncularından birisi. Genç Milli Takımı'na çağırıldı. Ülkemizi hem Sırbistan'da hem de Çek Cumhuriyeti'nde temsil etti. Bu aslında Antalya'nın bir gururu." Bu başarıları göstermiş bir takıma yönelik 'vicdani sorumlulukları olan kişi yada kişilerin' böylesi bir kararı nasıl alabildiklerini sorgulayan Çavuşoğlu, kararın gerekçesinin maddi olması koşullarında sponsor arayışına girilebileceğini, Valilikten, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden yada Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'ndan destek isteyebileceklerini söyledi. Kendilerine danışılmadığının altını çizen Çavuşoğlu, kararın yaşattığı şaşkınlığı hala üzerlerinden atamadıklarını belirtti. Konu ile ilgili bazı kurumlarla konuştuklarını söyleyen Çavuşoğlu, konun soruşturulmasını istedi.

Bu Karar Türk Sporu Açısından Bir Skandaldır

Olimpiyatlara hazırlanan Türkiye'de milli sporculara sahip bir takımın ligden çektirilmesi kararını yorumlayan Çavuşoğlu, 'dünyada madalya alamamamızın sebebi bu zihniyettir ve bu bir skandaldır" sözleriyle değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Dünyanın neresinde görülmüştür, bu kadar başarılı bir takımın bir anda bir çizik atıp bitti. Biz masa tenisi camiası olarak şaşkınlık içerisindeyiz. Bunu nasıl çözeceğiz? Çözümü mutlaka vardır ki o çözümü de bulurduk. İşte dünyada madalya alamamamızın sebebi bu zihniyettir. Bu zihniyeti nasıl değiştireceğiz? Ben yorumu kamuoyuna bırakıyorum" diyerek tepkisini dile getirdi.

Kararı Verenler Sporcuları Umursamadı

Kadın Masa Tenisi Takımındaki sporcuların şuan ki durumları ile ilgili sorumuzu yanıtlayan Çavuşoğlu,takımdaki Milli sporculardan birisini kısa sürede Ankaragücü Spor Takımı'nın transfer ettiğini söyledi ve kapatma kararını alanları sporcuları düşünmediğini belirterek eleştirdi. Çavuşoğlu, "Böyle bir sporcuyu kim istemez ki. Diğer sporcularımız şimdilik ortada kaldılar. Bu kararı alan kişiler hiç düşünmediler mi? Bu sporcular ne olacak, durumları ne olacak? Nereye gidecek? Bir de iki hafta sonra ligler başlıyordu. Nasıl böyle bir karara vardılar anlamış değiliz" şeklinde konuştu.

Kadın Masa Tenisi Takımı Gerici Zihniyetin Kurbanı mı Oldu?

Kadın erkek ayrımcılığının hemen her alanda temsilciliğini üstlenen ve son dönemde kadın sporcularla ilgili köşe yazılarında 'bayan voleybol oyuncuları, bayan atletler adeta çırılçıplak, 'bazı spor dalları sadece erkeklere ayrılmalı' gibi gerici, çağdışı önerilerini dile getiren sözüm ona yazarların bu zihniyetlerinin, Masa Tenisi Kadın Spor Takımı'nın kapatılma kararı ile bağlantısı olup olamayacağını sorduğumuz Çavuşoğlu, "Bu bağlantıyı kurmak için mutlaka elimde belli belgelerin olması lazım. Şuanda bunu söyleyebilmek çok zor. Ama bunu da, her şeyi de araştırmak çok önemli. Asıl nedeni öğrenmemiz gerekli. Siz de bize yardımcı olursanız, basın olarak, bütün ilgili yetkililerden destek bekliyoruz ki bunun gerçek gerekçesini ortaya çıkarmak adına" diyerek yanıtladı.

Devlet Politikası Şart

Sporda başarı için plan ve programın önemine değinen Çavuşoğlu, devlet politikalarının yetersizliğine dikkat çekti. Çavuşoğlu; "Aslında biz ayrım yapmıyoruz bayan ve erkek diye. Herkese açık olmalı. Bütün imkanları eşit bir şekilde sunmalıyız ki sporumuz üst seviyelere çıksın. Çin, Almanya gibi bazı ülkelerde sporun ilerlemesi demek ki altyapıdan. Planlı programlı ve bilimsel çalışmalarla geliniyor. Bizde bunu yapalım, bunu bir devlet politikası yapalım ki sporumuz zirveye çıksın" ifadelerini kullandı.

Bazı Zihniyetler Spordan El Çeksin

Çavuşoğlu son olarak şunları söyledi; "Bize eğer olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında madalyalar istiyorsak, sporun ilerlemesini istiyorsak, bazı zihniyetlerin bu spordan uzaklaşması gerekir. Modern, ileriyi gören, Türkiye'yi spor ve her dalda ileriye götürecek idarecilere ihtiyacımız var"

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorumlar

mustafa yıldırım :

isabet olmuş süper karar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder