banner864

Beşar Esad, Erdoğan’ı yalanladı: Bodrum tatilini o istedi 13 Ekim 2012, 14:52

Beşar Esad, tesadüfen bir araya geldik diyen Tayyip'e yanıt verdi
İsmet Özçelik

Şam'da Aydınlık'ın sorularını yanıtlayan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türk halkı ile hiçbir sorun yaşamadıklarını belirterek, Türk halkının Suriye ile ilgili gerçekleri öğrenmesini istedi. 2008 yılının Ağustos ayında ailece yaptıkları Bodrum tatili konusunda "Tesadüfen bir araya geldik" diyen Başbakan Erdoğan'a da yanıt verdi: "Erdoğan'ın açıklamalarına şaşırdım. Beni Bodrum'a kendisi davet etti."

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’la görüşmesinin ardından Aydınlık'ın sorularını yanıtlayan Beşar Esad, “Suriye’de olaylar ne zaman biter?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Suriye’de yaşanan olay içerden kaynaklanmıyor. Suriye’de yaşanan olaylar dış kaynaklı. Şu anda en büyük sıkıntımız Türkiye’nin sınırlarını terörist gruplara açması. Terörist gruplar Türkiye sınırlarını kullanıyor, sıkışınca da Türkiye’ye kaçıyorlar. Türkiye, sınırlarından Suriye’ye teröristlerin geçmesini önlerse Suriye’de yaşanan olaylar çok kısa bir süre içinde sona erer. Suriye’nin diğer sınırlarında sıkıntılar önemli ölçüde çözüldü. Ama Türkiye sınırında durum farklı. Teröristlere destek veriliyor. En büyük sorunumuz Türkiye sınırı. Türkiye sınırını teröristlere kapatırsa Suriye halkı huzur bulacak.”

TÜRK HALKINA MESAJI

Yaptığı açıklamada sık sık Türk halkı ile Türk Hükümeti'ni birbirinden ayıran ve Türk halkı ile hiçbir sorunlarının olmadığını kaydeden Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, “Türk halkına bir mesajınız var mı? sorumuz üzerine şu yanıtı verdi:

“Türk halkı ile Suriye halkı arasındaki ilişkilerin iyi olması, dostluk içinde sürmesi iki halkın da çıkarınadır. Türkiye-Suriye ilişkilerinin iyi olmasından Türkiye’nin kârı daha fazladır. Komşuda bir yangın varsa, o yangının söndürülmesine yardımcı olmak gerekir. Suriye, Türkiye halkını kardeş olarak görmektedir. Benim tek isteğim Türkiye halkının Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili gerçeği öğrenmesi. Türk halkının Suriye’de yaşananlarla ilgili gerçeği görmeye başlaması sevindiricidir. Yalan büyükse inanılmaz. Ben tüm Türkiye’nin Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili gerçeği görmesini arzu ediyorum.”

Suriye’de yaşanan katliamlarda Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikaların payının büyük olduğunu vurgulayan Esad, “Ne yazık ki gerçek böyle” diye konuştu.

'BODRUM’A ERDOĞAN’IN DAVETİYLE GİTTİM'

Beşar Esad Başbakan Erdoğan’ın “tesadüfen bir araya geldik” dediği Bodrum tatili konusuna açıklık getirdi. Esad, “Bodrum tatili tesadüf müydü, yoksa Erdoğan sizi davet mi etti” sorumuza önce gülümsedi, bir şey söyleyip söylememekte tereddüt eti. Sonra, “Erdoğan’ın açıklamasına çok şaşırdım. Ben Başkan olduktan sonra davetsiz hiçbir yere gitmedim” demekle yetindi. Daha sonra da davetli olduğunu belirtti.

'SINIRLAR TERÖRİSTLERE KAPATILIRSA
SURİYE İLE İLİŞKİLER NORMALLEŞİR'

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la görüşen CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, görüşme sonrası izlenimlerini Aydınlık’a anlattı. Şu anda Suriye ile en büyük sorunun Türkiye sınırlarının terör gruplarına açılması ve teröristlerin Türkiye topraklarını kullanması olduğunu kaydeden Eryılmaz, “Türkiye-Suriye sınırı acilen kontrol altına alınmalı ve sınırlar terör gruplarının giriş çıkışına kapatılmalıdır. İlk aşamada kamplardaki yoksul Suriyeliler dışındaki militanlar kamplardan uzaklaştırılmalıdır. Silahlı teröristlerin Türkiye topraklarını, sınırlarını kullanmaları önlenirse Suriye ile ilişkiler normalleşir. Görüştüğüm bütün Suriyeli yetkililer bu görüşteler. Zaman içinde Türkiye’ye gelen sığınmacılar da geri evlerine döner, sıkıntılar biter” dedi.
Suriyeli sığınmacıların Suriye’ye dönmeleri halinde kendilerine kötü muamele yapılmayacağı konusunda bilgi aldığını ifade eden Eryılmaz, Uzlaştırma Bakanı Dr. Ali Haydar’ın bu konuda güvence verdiğini bildirdi. Eryılmaz Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi halinde bundan en çok yararlanacak olanların başta Hatay olmak üzere sınır illeri, Gaziantep, Kilis, Urfa, Mardin olduğunu, bütün Türkiye’nin kazanacağını söyledi.

TÜRKİYE’DEKİ UYUYAN EL KAİDE HÜCRELERİ İÇİN BİLGİ VERDİK

Beşar Esad'ın ardından görüştüğümüz Suriyeli yetkililer, Aydınlık’a kritik bir bilgiyi de ilettiler. Suriyeli bir üst düzey yetkili Türkiye-Suriye ilişkilerinin iyi olduğu dönemde ellerindeki tüm istihbaratı Türkiye ile paylaştıklarını bildirdi. Suriyeli yetkili, “Biz Türkiye’ye Ankara ve İstanbul’daki El Kaide’nin uyuyan hücrelerini ayrıntılarıyla bildirdik. Ama daha sonra bu hücrelere hiçbir şey yapılmadığı bilgisine ulaştık. Çok şaşırdık” dedi.
Suriyeli yetkililer Bin Ladin’in kardeşinin Barzani bölgesinde bir petrol şirketinin ortağı olduğunu da bildirdiler.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

İSYANKAR :

iyide kardeşim türkiye sana inanniyo ama akp hükümeti brak inanmayi akillarina bile öyle bişeyi getrmez haberin olsun ona görede sen kendine ve ülkene yön ver akp ab ve abd nin bop eş başkanidir bunu bilmeyen aptaldir

Ben Bilirim :

esad kardesim, tamam bizim basbakan dogruyu soylemiyor. isin bu kismini kenara birakalim. tereristlere kucak actiniz diyorsun. yillarca pkkyi besleyen onlara yer veren sen degilmisin? tencere dibin kara benimkisenden kara.

God damn :

Aaa erdogan yalan soylemez ki!!!!

M. SALİH ÖZBEY :

MİTOMANİ HASTALIĞI NÜKS ETMİŞTİR!! Konu, Suriye Devlet başkanı, Başer Esad ile görüşen CHP Hatay milletvekili, Refik Eryılmaz’’ın açıklamalarından ortaya çıktı… Esad, “2008 yılının Ağustos ayında ailece yaptıkları Bodrum tatili konusunda “Tesadüfen bir araya geldik” diyen Başbakan Erdoğan’ı yalanlayarak: “Açıklamalarına çok şaşırdım. Beni Bodrum’a kendisi davet etti.” Daha önce bir kaç kez, Recep Bey'in "Mitonami" hastası olduğunu yazmıştım. Hatırlayan bilir, bir keresinde," Mitomani” yerine "Mitomoni” diye yazdığımdan epey eleştirilmiştim, Mitomani hastalığı, kısaca; “Çocukluğundan itibaren büyüklerinin, her konuda yalanlarıyla yetiştirilen kişinin, gerekli gereksiz her yerde her konuda “yalan “söyleme hastalığıdır” Neyse... Kör, sağır ve de embesiler bile AKP iktidarı demek,"Yalan-Dolan ve Talan" demek olduğunu anlıyor! Belki bizim hüsnü kuruntumuzdu ama,anlamasa bile bir gün anladıklarında,TC diye bir “Devletin” ortada kalmadığını öğrenecekler.. Örnek mi? Son günlerde, tasmalı finoları, Recep Bey' karşı bayrak kaldırdıklarından görülüyor ki, birileri gidişatın nereye gittiği anladıkların “Recep Bey’e” İsyan bayrağı çekmeleri en büyük kanıt değil mi? Gelelim Suriye Devlet başkanı, Başer Esad’ın, “Erdoğan beni Bodruma davet etti” iddiasına! Doğrusu bir Türk olarak, Suriye Devlet Başkanı, Başer Esad’ın “Yalan “söylediğine inanmak isterdim. Amma, Recep Beyin 11 senelik devri iktidarında ağzından tek doğru söz çıktığına”şahit” olamadım. Beni taraflı görenler olacak… Onlara tafsiyem, AKP iktidarındaki 11 Yıllık “Recep Bey ve diğer zevat konuşma ve icraatları ilgili arşivlere bir göz atmaları olacak… Bura da Recep Bey’in “Yalanlarını” sayarak kafanızı ütülemek istemem. Mesela, Hala hangi okuldan mezun olduğunu açıklayamamıştır! Mesela, Hala, Servetinin gerçek kaynağını, Üsküdar’daki villaları hangi kaynaktan aldığı, oğullarını,”Gemicikler, Pırlanta mağazaları, en son olarak servetindeki,1,5 milyon lirayı açıklık getirememiştir. Malatya, Kürecikte, kurulan ve İsrail’e karşı saldıralar olduğu bilinen, “Füze kalkanı” hakkında tek bir kelime doğru laf edememiştir.. En son olarak, Suriye Yolcu Uçağı’nın Ankara’ya zorla indirilmesi sonrasındaki aramada neler bulunduğa dair “doğru” bir söylem edememiştir! Uzatırsak sayfalar yetmez, Recep bey’in yalanlarına. İşte bu nedenledir ki, AKP iktidarının söylemlerinin hiç birine, Halk inanmıyor” her icraata şüphe ile bakıyor.. Bu iddia sadece, biz muhalifler için söylemiyorum, En katı AKP’li bile artık AKP İktidarının ister başı olsun isterse gıçı konuşsun, konuşmalara hep “ihtiyatla” karşılıyorlar. Kısacası, Milletin, AKP’ye güveni kalmamıştır. Çaresizlikler, Türkiye de Adam gibi bir muhaletin olamaması, adam gibi bir adam, olmamasıdır! CHP lideri, Türkiye bölmeye çalışan, Soroçu… Devlet Bahçeli, AKP’nin kolduk değneği. Bu çapsızlar biç acık olmaz! Sözün özü, Başer Esad keşke haksız çıksa diyemiyorum, Anlaşılan bizimkinin, Mitomani hastalığı nüks etmiş, deyip kapatalım bu meseleyi!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder