banner864

Tayyip Erdoğan: 3. köprü cinayettir 29 Mayıs 2013, 20:09

Yeni köprü cinayettir diyen Erdoğan yeni temel attı.
Tayyip Erdoğan 1995’te “Üçüncü köprü bir cinayettir. Böyle bir teşebbüs İstanbul’un çağdaş kentleşmesi ve şehir içi ulaşım sistemi için ölümcül sonuçlar doğurur” diyordu. Karayolları Müdürlüğü “uygulanamaz” diyor. Hukuk katledildi. Erdoğan, temeli attı.

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu bilimsel, teknik, hukuki bütün engellere ve kamuoyu itirazına rağmen Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan 3. köprü ile ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tam metni:

29 Mayıs 2013… İstanbul’un sermaye tarafından fethedilebilmesi için her türlü yolun mubah ilan edildiği tarih. Billboardlar, reklam panoları bugün İstanbul’un son kalan orman alanlarını, belki de son kez arka planına alarak 3. Köprü’nün müjdesini veriyorlar. Son kez… resimlerde kalan.

İnsana, doğaya, kente, yaşama dönük saldırganlığın sınır tanımaz boyutlara ulaştığı bir dönemi yaşıyoruz. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Yeni Şehir gibi hiçbir üst ölçekli plan kararına uygun olmayan, yaşayanların gereksinimleri ile uzaktan yakından alakası bulunmayan ve bundan sonra İstanbul’da yaşayacaklar için temiz hava ve suya erişebilmeyi imkansızlaştıracak projelerin en önemlisinin temeli atılıyor bugün.

Evet, vakti zamanı ile 1. ve 2. köprüye de karşı çıkmıştık. 3.’süne de karşı çıkıyoruz. Bu köprünün kentin kuzeyinde yeni imar hareketleri yaratacağını biliyoruz. Tüm bilimsel araştırma ve çalışmalarımızın yanı sıra gazete ve dergilerdeki emlak ilanlarından bile bunu takip edebiliyoruz. 2. Köprü yüzünden kaçak ve plansız gelişen, daha bugünden kentsel dönüşüme malzeme olan, orman ve tarım alanlarını, su havzalarını tahrip eden kentleşme süreçlerini bir kez daha yaşayacağımız günlerin perdesini aralıyoruz.

Oysa Başbakan Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı iken, 27 Nisan 1995 tarihinde verdiği demecinde: “Üçüncü köprü bir cinayettir. Böyle bir teşebbüs İstanbul’un çağdaş kentleşmesi ve şehir içi ulaşım sistemi için ölümcül sonuçlar doğurur” diyordu. Yaklaşık 20 yıl sonra, sözünün arkasında bir iktidar ile İstanbul’a karşı işlenen cinayetin tanıkları konumundayız.

Oysa yıllardır ortaya koymaya çalıştığımız gibi, yapılan köprüler ulaşım sorununu azaltmadığı gibi aksine kendi trafiklerini yaratarak araç sayısını, trafiği, hava kirliliğini daha da çok arttırdı. Karayolu ağırlıklı ve özel araç sahipliğine dayalı taşımacılılık mevcut sorunları çözmek yerine daha da içinden çıkılmaz bir hale soktu. İstanbul`un dokunulmaması gereken doğal yaşam alanları inşaat sektörünün himayesine terk edildi.

Birçok kez söyledik, tekrara düşüyoruz: Kurulacak yeri bile yıllarca bir türlü kesinleştirilemeyen 3. köprü projesi bilimsel verilere ve kentin gerçek gereksinimlerine açıkça aykırıdır. Karayolları Müdürlüğü’nün etüt raporunda “uygulanabilir görülmeyen” bu proje ile kentin kuzeyine 7,3 milyon ek nüfus çekilecektir. Boğazlardaki transit taşımacılık, toplam boğaz geçişinin sadece ortalama % 3’ünü oluşturur ve bu türlü taşımacılığa dair deniz ve demir yolları olanakları çok daha rasyonel iken Türkiye’nin en önemli yatırımlarından birini bu gerekçeyle meşrulaştırmak inandırıcılıktan son derece uzaktır.

İstanbul kentinin ulaşım sorunlarını yeni köprüler çözmeyecektir. Yapılması gereken, sermayenin değil İstanbul halkının ortak çıkarlarını ve kamu yararını gözeten, doğal ve tarihsel çevrenin korunduğu, halkın demokratik katılımını esas alan bir planlamayı acilen hayata geçirmektir.

Bizler; İstanbul`u savunmaya, daha yaşanabilir kılmaya ve en önemlisi çocuklarımıza, torunlarımıza güzel bir şehir bırakmaya gönül vermiş insanlar; uzun süredir 3. Köprü`nün yapımını durdurmaya çalışırken, bir yandan da bu yağmanın ormanlarla sınırlı olmadığını vurgulayan, kentteki tüm ranta konu olmuş alanları doğadan, bilimden, insandan yana savunmaya çalışanlar; çözümü ucuz, nitelikli, erişilebilir toplu taşımada, demokratik ve kamu yararı odaklı bir planlamada arayanlar; 29 Mayıs 2013 tarihinde, tüm bu rant hırsıyla temeli atılan projelere karşı inadına yaşamı ve bilimi savunacağımızı tekrar dile getiriyoruz.

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU Sekretaryası (TMMOB Şehir Plancıları Odası, İstanbul Şubesi)”

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

memocan :

Bu insanin amaci bu ulkeyi yagmalatip parcalayip yandaslarina peskes cekmek

şerafettin :

dün dündür bugün bugündür netekim

Ahmet KARAAGAC :

aradan 18 yil gecmis. 18 yilda bukadarcik olur. bir gun once natonun libyada ne isi var, ertesi gun nato libyanin libyalilara ait oldugunun tesbit ve tescili icin libyaya gitmek zorundadir diyenden bu kadarcik degisim bekleyelim.

Ataturk1 :

insan hak ve ozgurlugunu tamamen ihlal eden akp hukumetine, insan hak ve ozgurlugunu savunan tum ulkeler uluslarasi platformlar araciligi ile yaptirimda bulunmalidir. savasta silah yardimi yapilmasi etik degildir, baris daha guzel yontemlerle saglanmalidir. saygilarmizla

ossman :

sayın erdogan geçmişte yapmam dediği herşeyi belli bir zamandan sonra yapabiliyor bu olaya şaşırmamak lazım

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar