banner864

Eğitim-İş, 4+4+4’ün veto edilmesini istiyor 05 Nisan 2012, 18:52

Eğitim-İş Adana Şubesi üyeleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan 4+4+4yasasının veto edilmesi için faks eylemi yaptı.
Eğitim İş Adana Şubesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan 12 yıllık Kesintili Zorunlu Eğitim Sistemi Yasası’nın veto edilmesi için faks eylemi yaptı. Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, “rantçı, gericive dayatmacı” olarak değerlendirdiği 4+4+4 yasa tasarısının bir oldu bittiyle TBMM’de yasalaştığını öne sürerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı veto etmesini istediklerini söyledi.

Dün, Cemallaşa Postanesi önünde toplanan Eğitim İş’liler sloganlar atarak eğitim sisteminde yapılmak istenen radikal değişikliklere tepki gösterdiler. Eğitim İş Adana Şube Başkanı Kayadan yaptığı açıklamada yasa tasarısının gerici, dayatmacı ve rantçı bir eğitim sistemini yaşama geçireceğini ileri sürdü.Tasarının bir oldubittiyle TBMM’de yasalaştığını savunan Kayadan, “TBMM Başkanı üzerine düşen tarihi görevi itinayla yerine getirmedi. Şimdi sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanın da, Sayın Cumhurbaşkanından bu dayatmacı,gerici, rantçı yasayı onaylamamasını istiyoruz” dedi.

4+4+4’ünçocuk imam, çocuk gelin, çocuk işçi anlamına geldiğini iddia eden Kayadan,yasaya karşı çıkış nedenlerini şöyle sıraladı:

“4+4+4,çocuklarımızı yani geleceğimizi belirleyen eğitim sistemimizi kindar siyaset rövanşlarına alet etmek, kas ve sinir sistemi gelişmemiş 60 aylık çocuklarımızı hazır olmadıkları bir yaşama itmek, en az 50 bin sınıf öğretmeninin istihdam fazlası durumuna düşmesi ve işinden, çocuklarından koparılmış; mazlum, mağdur öğretmenler topluluğu demektir. Özellikle kız çocuklarımızın okullaşmaması, ruhunu, vicdanını ve aklını başkalarına emanet etmek, yurttaş bilinci yerine başkalarına kolayca tabi olan kararsız, kişiliksiz nesillerin yetişmesine yol açmak, sözde akıllı tahta, tablet bilgisayar, uydurma hizmet alımı, yandaşa peşkeş ihalelerinin ön yüzü, vitrini demektir. 4+4+4 öğretmenlikten uzaktan yakından ilgisi olmayan, eğitim fakültesi okumamış kişilerin, çocuklarımızın dersine girmesi, bu dayatmacı, gerici, rantçı eğitim sistemi; çocuklarımızın Atatürkçü, laik, bilimsel eğitim almasının engellenmesi, özetle mutsuz eğitim ve bilim çalışanları umutsuz yeni nesiller demektir. Vicdanı hür fikri hür nesiller yetiştirememek demektir.”

Katılımcılar basın açıklamasının ardından 4+4+4’le ilgili görüşlerini bildiren metinleri imzalayarak Cumhurbaşkanlığı’na faksladılar.

Ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar