banner864

Fırtınalara hazır mıyız? 27 Temmuz 2013, 12:19

Önümüzdeki ayların hava raporları bu yazıda. CHP ve MHP’ye uyarılar. Abdullah Gül niçin pusuda? Tayyip Erdoğan ile aynı sonu paylaşmaktan kurtulma şansı var mı? AKP iktidarını yıkmak için öncelikli koşul. Direnin, boyun eğmeyin gibi sürece müdahale etmeyen sloganlarla yeni hükümet seçeneği yaratılabilir mi? Bugün kimlerin dokunulmazlığı var? O dokunulmazlığın sırları? Mesele, itaatsiz olmak mı, iktidar olmak mı?
Gazeteleri şaşkınlıkla okuyor, beyazcamlara yine şaşkın şaşkın bakıyorum. Bazen de gülümsüyor insan. Ertuğrul Özkök’ün tankların önüne yatmaya hazır olduğunu okuyunca, başka ne gelir elinizden.

HAVA RAPORLARI

Kimse bulutlara bakmıyor, fırtınanın uğultusunu duymuyor. Oysa hava raporları şöyle: Saatte şu kadar kilometre esen rüzgar, sağnak yağmur, yüksek dalgalı deniz, yer yer hortumlar…
Karamsar olacak bir şey yok. Türkiye bu fırtınalı döneme büyük bir halk hareketiyle giriyor. Başka deyişle gemi sağlam, dümen de sağlam ve çarkçıbaşı da var. Siz, Haziran isyanının bugün soluk aldığına bakmayın, çok daha büyüğü geliyor. Fırtınalara halkın cevabı var. En önemlisi halkın öncüsü, planlarını ve hazırlıklarını fırtınaya göre yapıyor. Siz de hazır mısınız, örgüt ve disiplin içine girdiniz mi, sorular sizinle ilgilidir.

TAYYİP ERDOĞAN-ABDULLAH GÜL BİRLİKTE YIKILIYOR

Önce şunu saptayalım: Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül iktidarı yıkılmaktadır. Abdullah Gül’ün bir süredir sahneye çıkmayışı sizlerin de dikkatini çekmiştir. Kimi yorumcular pusuda olduğunu söylüyorlar. Kimin pususuna yattı? Ancak hemen belirtelim, Türkiye’nin önündeki seçeneklerde onların isimlerine rastlanmıyor. Onları ABD değil, halk hareketi süpürmektedir. Tayyip Erdoğan’ı feda ederek, Abdullah Gül-Gülen ikilisini, Kılıçdaroğlu veya Devlet Bahçeli ile bir araya getirip iktidar oluşturma planları şimdiden su almaktadır. Hiç kimseye batan gemiye binmesini salık vermiyoruz.

AKP İKTİDARINI YIKMANIN TEMEL KOŞULU:
HÜKÜMET SEÇENEĞİ OLUŞTURMAK


Türkiye, bir iktidar sorunuyla çok yakında karşı karşıya gelecektir ve o iktidar da yüksek dalgalı denizlere dayanıklı olacaktır. Bu sizin arzularınızla ilgili değil. Hava durumunu siz belirleyemiyorsunuz. O nedenle iktidar seçeneği de sert havaya göre üretilirse geçerli olacaktır.

KOŞULLARIN DAYATTIĞI NİTELİKLER

Koşullar, halk hareketine nitelikli kurmay birikimini, örgütlü mücadeleyi, disiplini, manevra yeteneğini dayatıyor. Ufukta şenlik havası görülmüyor, çetin koşullar gözüküyor.
Bu koşullardan korkmanın çözüme hiçbir katkısı yoktur. Bu koşullara göre siyaset üretmek ve koşullara hazır olmak gerekiyor. Biz bütün dostlarımıza da aynı tavrı öneriyoruz.
Şunu da bilmeliyiz: Koşullar kendi çözümlerini getirir. O çözümler, Türkiye’nin arkasında kalan çözümler olmayacaktır.

ATLANTİK GÜÇLERİ İNİSİYATİFİ KAYBETTİ

Kuşkusuz sistemin efendileri durumun farkındalar ve kendi seçeneklerini hazırlıyorlar. Türkiye bir kez daha Atlantik’in yeni dayatmalarıyla karşı karşıya kalacaktır. Ancak bu kez durum çok farklı: Yükselen halk hareketini hiç kimse yok sayamaz. O nedenle iktidar iddiası olan bütün güçler, halk hareketini bir şekilde denetim altına alma planı içinde olacaktır. Mısır’daki süreç bu açıdan derslerle doludur.

CHP VE MHP’YE UYARILAR

    Burada öncelikle CHP ve MHP’yi uyarmak dostluk görevidir ve bu uyarı tarihsel değer kazanacaktır. Şu anda bütün dikkatleri belediye rantları üzerinde yoğunlaşmış bulunuyor. Bakalım dalgalar azgınlaşınca, o dikkatin dostlarımıza ne kadar yararı olacak? Anketlerdeki rakamlar, fırtınalara ne kadar dayanıklı, bu soru üzerinde de ciddiyetle düşünmek gerekir.

MESELE ITAATSIZ OLMAK MI
IKTIDAR OLMAK MI?


En önemlisi artık itaatsizlik yapmak, direnmek, boyun eğmemek gibi sloganlar geçersizdir. Bunlar “negatif”, hayatın kenarındaki sloganlardır. Çünkü sürece müdahaleyi içermiyor, yalnız karşı koymayı içeriyor. Oysa iktidara yürümek için alınacak tavır, sürece müdahaledir, yani yapıcı olmaktır, çözüm üretmektir. Direnmek veya boyun eğmemek, bir çözüm değildir. Halk böyle çözümsüzlük içeren destansı sözcüklerin arkasında toplanmaz. Şu anda AKP iktidarına karşı olan büyük güçleri birleştiren hükümet seçenekleri yaratmak durumundayız. Buna yan çizenler, dalgaların içinde kaybolurlar. İktidar hedefine gerçekçi zeminlerde yaklaşmayan bir CHP ve MHP, şu anda denetledikleri kuvveti kaybederler. Toplum, önümüzdeki süreçte, AKP iktidarına karşı uygulanabilir seçeneğe omuz verecek, bu seçeneği üreten eksenlerde örgütlenecektir.

DOKUNULMAZLIĞIN SIRRI

    AKP’nin yıkılmasını isteyen herkesi uyarıyoruz: Hiçbir iktidar seçeneği oluşmadan yıkılmaz. AKP iktidarını yıkma mücadelesi, aslında seçenek oluşturma mücadelesidir. Ellerinde kazmalarıyla yıkıcılarımız var, ama yapamayacaksan yıkamazsın. Hele öyle yıkıcılar var ki, ufukları toplumun yüzde birini bile oluşturmayan güçleri birleştirmekle sınırlıdır. Sistem, bu nedenle çok seviyor onları. 40 yılda “tevkifatsız komünistlik” mucizesi yarattılar. Dokunulmazlıkları garantili. Bulutların üzerinde “sosyalist devrimcilik” oynayarak kazandılar bu statüyü. Dokunulmazlığın sırrı burada.

İKTİDAR PLANI OLMALI

Halk hareketi ise, çözümlerini bulutların üstünde değil, Türkiye toprağı üzerinde yapmak durumundadır. Büyük kitlelerin Türk bayrağı altında birleşmesi, milletin en geniş çoğunluğunu iktidar seçeneği haline getirmenin ipuçlarını vermektedir. Ancak elbette bu yetmiyor. Artık bir iktidar planımızın olması şarttır. Stratejik hedefler, iktidar planı değildir. O hedefe ilerleyen menzilleri ırmakları geçerek, dağları aşarak, hayatın içinde saptamak zorundayız.
Biz İşçi Partisi olarak önümüzdeki yüksek dalgalı ortamı görüyoruz. Zihnen, psikolojik olarak, örgütlenme yeteneğimizle buna hazırlanıyoruz. En önemlisi buna uygun hükümet seçenekleri ve siyasetler geliştiriyoruz. Ayağımız vatan toprağındadır. Gözlerimiz ufuklardadır. Büyük Türk milletine sonuna kadar güveniyoruz. Yaparız kararlılığı içindeyiz. Türkiye’nin bütün halk önderlerini İşçi Partisi’nde örgütlenmeye acilen çağırıyoruz.

NOT: Türkiyemizin en birikimli, fikir üreten, sağlam aydınlarından Şefik Çakmak arkadaşımdan ve bütün okuyucularımızdan, iktidar seçeneği üretmek için yapılacak tartışmalara katkılar bekliyorum. Yürekten selam ve saygılar.

Doğu Perinçek, Aydınlık, Rota
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Mehmet KOYUNCU :

salı günü gurup toplantılarında aynı pasif cümlelerden kilişe laflardan bıktık,aynı gemide kaptanlık yarışı yapıp geminin sürüklendiği roto ile ilgili derdi olmayanlar, silivride esir olmasına rağmen top yekün mücadele nasıl yapılır,nasıl tespitler ve çözümlemeler yapılır,nasıl örgütlenilir, doğu beyden ders almalılar.. doğu beyin akılına ilmine tanrı zeval vermesin.

T.C. Hülya :

cok dogru bir yazi - katiliyorum ve tebrik ediyoru. malesef chp ve mhp de bir lider veya iktidar göremiyorum. önemli olaylarda, yerlerde halkin yaninda bulunmadilar. su an isci partisini desteklemek en dogrusu düsünüyorum. herseyin hayirlisi

Ayda Dogan :

Iyiki varsiniz TGB sizler sayesinde ayaklandik

cihangir ünlü :

Aileden chp liyim ancak bundan sonra ip liyim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar