banner864

Yeni CHP AKP'yi yine solladı 11 Mayıs 2012, 23:32

Meclis'teki "darbeleri araştırma komisyonunda"; CHP, AKP'yi geride bıraktı. Komisyon, gündemini belirlemek için yapılan ilk toplantıda 27 Mayıs Devrimi, 12 Mart ve 12 Eyül Amerikacı darbeleri ile 28 Şubat'ı araştırmak üzere 3 alt komisyon oluşturuldu. CHP, 27 Nisan bildirisi için de alt komisyon istedi ancak önerge kabul edilmedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde AKP, CHP, MHP ve BDP'nin kurduğu “darbeleri araştırma komisyonu” ilk toplantısını yaptı.

Komisyon gündemini belirlemek için yapılan ilk toplantıda 27 Mayıs ihtilali, 71 ve 80 faşist darbesi ile 28 Şubat'la ilgili 3 alt komisyon oluşturuldu.

Ancak CHP'li üyeler bu kadarla sınırlı kalınmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun görevlendirdiği CHP'liler komisyonda, 27 Nisan bildirisinin de "darbe" olarak araştırılması istedi. BDP bu talebe destek verdi.

27 Nisan bildirisinin araştırılması komisyonda oylandı ve AKP'lilerin oylarıyla reddedildi. Komisyon Başkanı AKP’li Nimet Baş talebi reddedişlerini “27 Nisan sonuca ulaşan bir girişim değildir” sözleriyle açıkladı.

27 Nisan 2007 gecesi, Genelkurmay’ın internet sitesinden cumhuriyetin temel değerlerine vurgu yapan bir açıklama yayınlanmıştı. açıklamadan bir hafta sonra Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Tayyip Erdoğan Dolmabahçe’de iki saati aşkın bir toplantı yapmıştı.

CHP’lilerin iddiasına göre, 27 Nisan’ın soruşturulması özellikle, Erdoğan’ın “benimle mezara kadar gidecek” dediği Dolmabahçe görüşmesinin içeriğini ortaya çıkarma fırsatı olacaktı!

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

hatice aydın :

aferin yeni chp ye. değirmen sucusu... verdiğim oy haram zehir zıkkım olsun. yeni chp dedikleri atatürk'ün partisi değil artık. gelecek seçimde barajın altında kaldıkları zaman yüzlerinin alacağı şekli şimdiden çok merak ediyorum. baya eğlenceli olacak..

Melih Ulus :

27 nisan'ın da araştırılmasını istemenin yanlışı neresinde ? haber metni ile başlık arasında bağ kuramadım !...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder