banner864

Erdoğan-Barzani ikilisinin bu adımı uluslararası hukuku çiğniyor 22 Haziran 2012, 02:10

AKP Hükümeti, Barzani'nin kukla devletine bağımsızlık yolunu açacak kritik adımın yasal kılıfını hazırladı.
Bakanlar Kurulu'nun Irak'tan kamyonlarla ham petrol taşınmasını öngören kararı 13 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Irak'ın kuzeyindeki petrollerin satışında Bağdat'ın devreden çıkarılması anlamına gelen bu karar uluslararası hukuk kurallarını da açıkça çiğniyor.

Karar sessiz sedasız 13 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlandı. Bakanlar Kurulu, 3 yıl süreyle Irak petrollerinin kamyonlarla
Türkiye'ye taşınmasına izin verdi. Bu kararla Barzani/Talabani kukla devletine bağımsızlık yolu bizzat Türkiye eliyle açılmış oldu.

Kukla devlet yöneticileri, Amerikan işgalinden bu yana Irak'ın kuzeyindeki petrolleri Bağdat'taki merkezi yönetimden bağımsız olarak satma arayışındaydı. Bu nedenle sık sık merkezi yönetimle Barzani/Talabani ikilisi karşı karşıya geldi.

Şimdiye kadar Türkiye, Irak'la petrol ticaretini Bağdat üzerinden yürüttü. Zira, resmi muhatap Irak'taki merkezi yönetimdi. Ancak AKP yavaş yavaş bu ilişkiyi değiştirmeye başladı. Kukla devletle doğrudan petrol ticaretinin kapısını açmaya çalıştı.

İşte bu süreçte kritik adım Bakanlar kurulu tarafından atıldı. Irak'ın kuzeyindeki petrollerin kamyonlarla Türkiye üzerinden pazarlanmasına izin verildi. Böylece Irak'taki merkezi yönetimin kontrolündeki Kerkük-Yumurtalık hattı devreden çıkarılmış oldu.

Dışişleri Bakanlığı Enerjiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berris Ekinci de bu süreci doğruladı. Ekinci, Irak'In kuzeyinden ham petrol sevkiyatının başlayacağını ve karşılığında Bölgesel Yönetime işlenmiş petrolün satılacağını belirtti.

Erdoğan-Barzani zirvesinde kotarılan bu plan açıkça uluslararsı hukuk kurallarını çiğniyor. Bu durumda Birleşmiş Milletler Şartı'na göre egemen bir devlet olan Irak'ın merkezi yönetimi petrol ticaretinde dışlanmış olacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder