banner864

Kışın Türkiye'de kaç su kuşu bulunuyor? 22 Ocak 2012, 23:33

Bu sorunun yanıtını bulmak için Doğa Derneği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi (OMÜ), Kuzey Doğa Derneği ve TRAKUŞ uzmanları ve kuş gözlem toplulukları ve gönüllüler 15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye genelinde sulak alanlardaki su kuşlarını sayacak. Uluslararası su kuşu sayımlarının bir parçası olan bu sayımlar Doğa Derneği'nin hazırlayacağı değerlendirme raporu ile ilgili kurum ve kişilerle paylaşılarak kamuoyuna duyurulacak.
Uluslararası su kuşu sayımlarının bir parçası olan bu sayımlar Kış Ortası Sukuşu Sayımları (KOSKS) adı altında gerçekleştiriliyor. Edirne'den Van'a, Mersin'den Sinop'a kadar pek çok sulak alanda gerçekleşecek sayılarla 35 ilde 75'den fazla alan sayılacak.

Aynı zamanda Wetlands International (Uluslararası Sulak alanları Koruma Kurumu) tarafından organize edilen küresel bir sayım organizasyonu olan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları ile elde edilen veriler tür koruma çalışmalarına, korunan alanlarının ilan edilmesine ve dünyadaki kuş popülasyonlarının izlenmesine rehberlik ediyor.
 
Türkiye'de KOSKS'lar 1967'den 1989 yılına kadar bir kaç yıl arayla yabancı kuş gözlemcileri tarafından gerçekleştirildi. 1990- 2002 yılları arasında hemen hepsi Türkiyeli kuş gözlemcileri tarafından yapılan sayımlar 2004 yılından itibaren Doğa Derneği'nin ulusal koordinatörlüğünde yapılmaya başlandı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Doğa Derneği Kuş Gözlem Sorumlusu Evrim Tabur şunları söyledi:
 
“Kuşları izlemek, onların sayılarındaki artışı ve azalışı tespit etmek doğa koruma açısından son derece önemli. Çünkü kuşlar aynı zamanda doğa koruma çalışmalarında erken uyarı sistemi işlevi görüyor. Bir alandaki her yıl aynı noktalarda yapılan sayımlar sonucunda bir türün sayısının azalması veya çoğalması o türün yaşam alanlarındaki değişim hakkında önemli ipuçları veriyor. Uzman kuruluşlar, kuş gözlem ağları ve gönüllülerle her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu sayımlar önümüzdeki yıllarda doğa koruma ve tür çalışmalarına yön verecek.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Onur Fikret :

malatyamizin gururu inönü'nün belirlediği ortanın solu çizgisinden gitmeyenlerde vatana ihanet içindedirler.paşamızın kentinden selam olsun size

ai kara :

inönü adı tc adının dünyaya kabulünde en önemli komutan siyaset devlet adamımızdır.inönü atanın verdiği soyaddır.ruhu şad olsun türk insanınnın kalbinde yaşayacaktır.

M.SALİH ÖZBEY :

chp-mhp lideri, perinçekin tirnaği bile olamadilar! simonlar, kurtuluş savaşı kahramanlarından ve atatürkün en yakın silah arkadaşlarından, ismet inönünün adını,”uluslar arası ilişkiler ders” müfredatından çıkarmışlar/çıkaracaklar! tabi soru şu neden ismet inönü? neden inönüye bu kadar yükleniliyor? hedef inönü üzerinden, chpyi yıpratmak mı? yoksa inönü üzerinden, atatürk ve onun en kıymetli eserim dediği”cumhuriyeti” mi? aslında yapılmak istenenleri halkımız çok iyi biliyor da! sözüm, başım üstüne, kemal ile üç maymuncu, devlet bahçeliye! bakın, çapsızlıklarını iyiden iyiye anladık, akpnin yamakları oldukları, akpye asla muhalefet yapacak çapta olmadıkları anladıkta özellikle, başım üstüne, kılıçdaroğlunun bu kadar vefasız bu kadar korkak olduğunu şimdilerde daha iyi anladık! ama, akpnin, ismet inönüyü ders” kitaplarından çıkarma girişimleri karşında nutkunun tutulacağını hiç düşünmedik! bu nasıl ulusalcılık? bu nasıl, chpli olmak? bu nasıl particilik? chp denilin

SAHIN BALTA :

inönü yü cikarsinlar - simdiki vatani satan serefsizleri koysinlar - serefsizler

ali bozok :

bunu yapanlar tam dinsiz ve imansizlardir....

hakan :

ne günlere şahit oluyorum bu memleketin kahramanlarını unutturmaya çalışılıyor yazıklar olsun. sırada kim var atatürk mü? ama olmayacak biz yaşadığımız sürece olmayacak

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder