banner864

Urartu dilini kendisi çözdü 24 Ocak 2012, 10:26

On dokuzuncu Troya Kültür-Sanat Ödülleri gecesine Atatürk ve aydınlık bir Türkiye dilekleri damga vurdu. Gecenin özel bir konuğu vardı. İlkokul mezunu, Van Kalesi bekçisi Mehmet Kuşman, Kendi çabalarıyla öğrendiği Urartu diline katkıları nedeniyle Özel Ödül aldı. Şiir dalının ödülü ise şair Hüseyin Haydar'a verildi.
Troya Folklor Araştırmaları Derneği'nin verdiği Kültür Sanat Ödülleri töreni Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesinde yapıldı. Tören "Hane Halkı" adlı gösteriyle başladı. Anadolu'nun dört bir diyarından akrabalık ilişkileri; maniler, deyişler ve öyküler, halk oyunları ve türkülerle canlandırıldı.

Troya Folklor Araştırmaları Derneği'nin Özel Ödülü'nü Urartu dilindeki araştırmalar için yaptığı katkılardan ötürü Van Kalesi'nde yıllarca bekçilik yapan Mehmet Kuşman aldı.

Törene Atatürk ve aydınlık bir Türkiye dilekleri damga vurdu. Edebiyat dalında ödül alan yazar Alper Akçam ödülünü alırken, kapitalist ve emperyalist saldırıya karşı halkın sanatıyla direnmek gerektiğini vurguladı.

Sinema dalında ödül alan Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgen ile Atatürkçülük dalında Çağdaş Eğitim Vakfı adına ödül alan Prof. Dr. Ahmet Altınel de Türkiye'deki korku imparatorluğuna ve baskılara dikkat çekti.

Tiyatro dalında ödül alan tiyatro sanatçısı Erol Keskin de, Mustafa Kemal'e selam verdi.

Gecede Ulusal Kanal program yapımcısı, Aydınlık yazarı, şair Hüseyin Haydar da; şiir dalında ödül aldı. Ödüle Haydar'ın "mücadeleci ve toplumsal içerikli şiirleri ve özellikle Doğu Tabletleri adlı çalışması" gerekçe gösterildi. Hüseyin Haydar'ın yerine ödülü Ali Behramoğlu aldı.

2011 Troya Kültür-Sanat Ödülleri'nde, Çağdaş Halk Müziği dalında Onur Akın, fotoğraf dalında AFSAD'ın kurucularından Kemal Cengizkan, plastik sanatlar dalında Devrim Erbil, Pertev Naili Boratav Halkbilimi dalında Bekir Karadeniz, Halk Müziği dalında Çetin Akdeniz ve halk oyunları dalında da Yeşilköy Halk Dansları Derneği ödül aldı.

Yorumlar

meltem gülnaz :

abd nin çöküşe gittiğinden emin değilim abd çok güçlü bir devlet

Ekrem Mirkelam Cansız :

ben bu suriyeli sığınmacıları millete sorulmadan bizim vergilerimizle yiyip içip bakılmasına sonra taşkınlık yaparak polisi tartaklamalarına bayrak yakmalarina karşiyim.nedir bu devletin yabanci millet hevesi.önce kendi vatandaşina baksin ondan sonra başkasini düşünsün

Emir :

yazida "..kuşman, bunu neye borçlu olduğunu bakın nasıl anlattı." diyor fakat devam etmiyorsunuz. bu konuda hic bir cumle dahi yok.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder