“Laik ve Demokratik Türkiye” çığlığı! 155 bin yurttaş Ankara’ya çıkarma yaptı 07 Ekim 2012, 15:51

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde yapılan "Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi"nde 155 bin kişi saat 10.30’ta Sıhhiye Meydanı’nda toplandı. 4 bin 300 polisin görev yaptığı eyleme takım taraftarları da destek verdi.

Türkiye'nin dört tarafından gelen Alevi yurttaşların katılımıyla yapılan "Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi’nde 155 bin kişi buluştu. Ankara Tren Garı'nda sabah saatlerinden itibaren toplanmaya büyük kortej, 10.30'da Sıhhiye Meydanı'nda doğru yürüyüşe başladı.

ÖDP, TKP, Halkevleri, Halkın Kurtuluşu Partisi gibi siyasi örgütlerle kitle örgütlerinin de destek verdiği mitingde, “Size söz 35 can, Sivas’ta dirilecek Pir Sultan”, “Zorunlu din dersine hayır”, “Cemevleri Ucube değil, ibadethanedir” pankartları ve “Pir Sultan pirimiz, Kızılbaşlık yolumuz”, “Suriye halkı kardeşimizdir”, “Susma haykır, savaşa hayır” sloganlarıyla meydanı dolduran Alevi yurttaşlara taraftarlar da destek verdi. Yürüyüşe Kızıldavul adlı davul ve trampet ekibiyle Beşiktaş Çarşı grubu katıldı.

Sıhhıye Meydanı’na yürüyen kitlenin el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdukları görüldü. Kortejin önünde ise kol kola yürüyen katılımcılar saflar oluşturdu. Kortejin yürüyüşü CHP otobüsü üzerinden yönlendirilirken, korteje öncülük eden CHP otobüsünden yapılan anonslarda mitingin "zorunlu din derslerinin kaldırılması, cemevlerine yasal statü verilmesi, Alevi evlerine işaret konulmaması, içeride ve dışarıda barışın sağlanması amacıyla yapıldığı" belirtildi.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar