banner864

Dink cinayetinde polis skandalı 17 Ocak 2012, 13:17

Dink Cinayeti'nde bir skandal daha ortaya çıktı. Trabzon Emniyeti, cinayet sırasında olay yerindeki 5 ayrı telefondan arandığı anlaşılan BBP'li Mustafa Öztürk'ün telefonunu dinlendiğini savcılıktan gizledi.
Öztürk'ü dinlemediğini belirten Emniyet'in yalanı, TİB yazısıyla ortaya çıktı. Üstelik, bu telefon kayıtları, suçla ilgisi yok denerek cinayetten 3 ay sonra imha edildi.
Hrant Dink Cinayeti'yle ilgili kararın açıklanacağı gün, davaya ilişkin çok önemli bir gelişme yaşandı.

BBP'li sanığın dinlenmesi gizlenmiş
Radikal'in haberine göre; Trabzon Emniyeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'yla yaptığı yazışmalarda, sanıklardan Mustafa Öztürk'ün telefonunun dinlenmesini gizledi. Trabzon Emniyeti, resmi yazışmalarda savcılığa yalan beyanda bulundu.

Emniyet savcılığı yanılttı
İstanbul Başavcılığı, soruşturmanın başında Dink cinayetiyle ilgili sanıkların 2005-2006 yıllarına ait telefon kayıtlarını istedi. Emniyet'in gönderdiği kayıtlarda Büyük Birlik Partili Mustafa Öztürk yoktu. Ancak savcılıktan gizlenen Öztürk'ün dinleme kayıtları, bir şekilde İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'ne gönderilmişti.

Emniyetin yalanı TIB yazısında
Savcılık ikinci kez "2005-2006 yıllarında Mustafa Öztürk’ü dinlediniz mi?" diye sordu. Emniyet bu kez "Dinlemek için başvurduk ama başka kurum dinlediği için dinleyemedik" yanıtını verdi. Savcılık, Öztürk'ü dinleyen "başka kurum"u araştırdı ve TİB, Büyük Birlik Partili sanığı Trabzon Emniyeti'nin dinlediğini bildirdi. Trabzon Emniyeti, savcıya yalan söylemişti.

Polis kayıtları imha etti

30 Ocak-23 Ekim 2006 arasında 10 ay dinlendiği ortaya çıkan sanık Mustafa Öztürk'ün ses kayıtları, cinayetten 3 ay sonra, "suç unsuru yok" denilerek imha edildi.

Papa'ya suikast bağlantısı
Oysa Emniyet'in "suç yok" diyerek imha ettiği konuşmalarda, "Papa 2. Benedict'e suikast" iddiası vardı. Mustafa Öztürk'e İstanbul Emniyeti'ndeki sorgusunda telefon konuşmalarıyla ilgili sorulan tek soru buydu. Ve Öztürk, Zafer isimli kişinin kendisinden silah istediğini anlattı. Üstelik Öztürk, Papa'ya suikast iddiasıyla gözaltına alınan 6 gençten 3'ünü tanıdığını söylemişti.

BBP bağı 5 yıldır araştırılmıyor
Hrant Dink Cinayetin diğer sanıkları gibi Büyük Birlik Partili olan Mustafa Öztürk, dönemin Trabzon Alperen Ocakları başkanı. Cinayetle ilgili "Hrant işini biz yapacaktık ama başkasına verdik. Onlar eline yüzüne bulaştırmış" dedi. Cinayet sırasında olay yerinde olan kişilerle telefon görüşmeleri bulunuyor. Polisler de inceleme tutanağında "kayıtların suçlamayla ilgisi yok" diyerek Öztürk'ü korudu.

ulusalkanal.com.trYorumlar

Ercan REFİK :

ben bu konuya neden bu şekilde karşı geldiğinizi anlamış değilim. bir çağı kapayıp bir çağı açan fatih sultan mehmet han bile tahta geçtiginde 14 yaşındaydı. yani ergenlik dönemindeyken tahta geçebilecekse eğer mutlaka daha önceden eğitimini almış olması gerekir. buda bize bu eğitim sisteminin daha iyi olduğunu gösterir. eğer derseniz biz şimdiki zamandan bahsediyoruz diye avrupa okullarının öğrenci alımlarındaki yaşlara bakın, araştırın; fakat daha sınıflar bile hazır degilken bu sisteme geçmenin yanlış olduğunu söyleniz daha mantıklı olabilirdi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar